Surrealistyczna księgarnia przywodzi na myśl prace M.C. Eschera

| Ciekawostki
X+Living

Księgarnia otwarta niedawno w Chinach bardziej przypomina obiekt ze snów czy złudzeń optycznych niż księgarnie, do których jesteśmy przyzwyczajeni. Znajdują się tu spiralne schody, łuki i strategicznie rozmieszczone lustra. Architekt Li Xiang, który projektował sklep o powierzchni 973 m2, inspirował się wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Systemem irygacyjnym Dujiangyan.

X+Living

Przenieśliśmy miejscowy krajobraz do przestrzeni wewnętrznej - powiedział Li Xiang, założyciel szanghajskiej pracowni X+Living, w wywiadzie udzielonym Architectural Digest.

Lustrzany sufit miał dawać wrażenie nieograniczonej przestrzeni. Przechadzający się po 2-poziomowej księgarni Dujiangyan Zhongshuge klienci natrafią na rozmaite przestrzenie. Tę przeznaczoną dla dzieci zdobią, na przykład, bambusowe regały, motywy pand (ilustracje są przymocowane do półek, przez co wydaje się, że pandy się po nich wspinają) i stosy kolorowych poduszek.

Jak ujawnił Li, książki z najwyższych poziomów to dekoracja. Wszystkie znajdujące się w zasięgu klientów (obecnie ok. 80 tys. egzemplarzy) są jednak prawdziwe.

Wcześniej X+Living projektowało kilka innych filii Zhongshuge w Chinach.

księgarnia Dujiangyan Zhongshuge Li Xiang System irygacyjny Dujiangyan