Zabałaganiona kuchnia nie sprzyja diecie

| Psychologia
Cornell Food and Brand Lab

Zagracone i chaotyczne otoczenie może wywoływać stres, co z kolei prowadzi do zjadania większej ilości kalorycznych przekąsek.

Kiedy naukowcy z Cornell Food and Brand Lab prosili zestresowane ochotniczki, by poczekały na inną osobę w zabałaganionej kuchni (z gazetami na stole, naczyniami w zlewie i dzwoniącym telefonem), zjadały w ciągu 10 min 2 razy więcej ciastek niż kobiety czekające w takiej samej, ale uporządkowanej i cichej kuchni. Przekładało się to na 53 dodatkowe kalorie.

Chaotyczne środowisko i uczucie pozbawienia kontroli nie sprzyjają diecie. Wydaje się, że ludzie myślą: skoro wszystko wydaje się wymykać kontroli, czemu ja mam się kontrolować? Podejrzewam, że to samo zjawisko występuje u mężczyzn - opowiada dr Lenny Vartanian.

Autorzy publikacji z pisma Environment and Behavior wyjaśniają, że połowa ze 101 uczestniczek eksperymentu czekała w zawalonej gazetami i brudnymi naczyniami kuchni, a połowa w pomieszczeniu zorganizowanym i schludnym. W obu ustawiono naczynia z marchewkami, ciastkami i krakersami. Część ochotniczek miała przed wejściem do kuchni opisać sytuację pozbawienia kontroli, a część zdarzenie związane z jej sprawowaniem. Okazało się, że panujące nad sytuacją panie zjadały w zabałaganionej kuchni 100 kalorii mniej niż kobiety z przypomnianym uczuciem bezradności.

Choć jednym ze sposobów opierania się podjadaniu może być uprawianie wzmacniającej poczucie kontroli medytacji, prawdopodobniej łatwiej jest utrzymać kuchnię w czystości i porządku - podsumowuje Brian Wansink.

 

kuchnia porządek bałagan poczucie kontroli kalorie stres Lenny Vartanian Brian Wansink