Jedzenie piór pomoże zbudować masę mięśniową?

| Zdrowie/uroda
Just chaos, CC

Badanie naukowców z Massey University sugeruje, że kurze pióra mogą się sprawdzić jako białkowy suplement dla osób chcących zbudować bądź podtrzymać suchą masę mięśniową (ang. lean body mass, LBM).

Autorzy artykułu z Journal of the International Society of Sports Nutrition dodają, że keratyny są białkami, które stanowią 90% całkowitej masy piór drobiu.

Mimo że są pełne białka, normalnie nie jemy piór, bo ich nie trawimy. Do naszego badania pióra poddawano jednak hydrolizie kwasowej, która znacznie poprawiała rozpuszczalność. Mieszanina była schładzana. Dodawaliśmy też zasadę, która podnosiła pH roztworu do odczynu obojętnego. W ten sposób uzyskiwaliśmy jadalny miks białkowy. Taki roztwór suszono i mielono. Ostatecznie powstawał proszek białkowy z dodatkami smakowymi - wyjaśnia prof. Steve Stannard.

Nowozelandczycy uzyskali batoniki proteinowe w 2 smakach oraz proszek do sporządzania napojów. Miały one zaspokoić dzienne zapotrzebowanie na białko 15 wytrenowanych rowerzystek w wieku 18-50 lat.

Przez miesiąc panie suplementowały swoją dietę rozpuszczalną keratyną. Naukowcy sprawdzali zaś, jaki to ma wpływ na skład ciała, parametry krwi, zmienne sercowo-oddechowe oraz osiągi sportowe (porównań dokonywano do suplementacji kazeiną z produktów mlecznych).

Stannard wyjaśnia, że całkowita masa ciała i procentowa zawartość tłuszczu nie zmieniły się znacząco. Nasze dane pokazały [jednak], że choć spożycie keratyny nie było użytecznym sposobem poprawiania osiągów, wiązało się ze znaczącym wzrostem LBM w czasie 4 tygodni treningu. Suplementy z kazeiną nie dały tego samego efektu.

Akademicy dodają, że ochotniczki dobrze tolerowały rozpuszczalną keratynę. To może wskazywać na jej potencjał w zakresie wspomagania wzrostu suchej masy mięśniowej u seniorów czy osób uprawiających sport.

kurze pióra keratyna kazeina suplementacja sucha masa mięśniowa Steve Stannard