Związek z cykorii na choroby neurodegeneracyjne

| Psychologia
Mark Carter, CC

Kwas cykoriowy (CA), który występuje nie tylko w cykorii podróżnik, ale i jeżówce purpurowej, sałacie czy mniszku, może pomóc w redukowaniu zaburzeń pamięci związanych z chorobą Alzheimera (ChA).

Dr Xuebo Liu z Northwest A&F University i jego zespół postanowili sprawdzić, jak kwas cykoriowy (zapobiegający otyłości nutraceutyk o silnych właściwościach przeciwutleniających) wpływa na wywołane układowym stanem zapalnym zapalenie neurogenne, amyloidogenezę i zaburzenia poznawcze.

Chińczycy prowadzili eksperymenty na 3 grupach myszy: 1) kontrolnej, 2) dostającej lipopolisacharyd (LPS) oraz 3) dostającej zarówno LPS, jak i kwas cykoriowy. Pamięć i zdolność uczenia oceniano 4 godziny po podaniu LPS za pomocą 2 testów behawioralnych: labiryntu w kształcie litery Y i labiryntu wodnego Morrisa. Labirynt Morrisa to duży okrągły basen z ukrytą pod wodą platformą. Po umieszczeniu w wodzie mysz próbuje się ratować. Jeśli natrafia na platformę, wdrapuje się na nią. Z czasem uczy się, że stanowi ona schronienie i zapamiętuje jej położenie. Test pamięci polega na usunięciu platformy. Zwierzę, które pamięta, pływa w okolicach basenu, gdzie kiedyś się znajdowała.

Okazało się, że w porównaniu do grupy kontrolnej, zwierzęta z grupy 2. dłużej szukały platformy. Suplementacja kwasem cykoriowym (przez 45 dni gryzonie miały dostęp do wody pitnej z 0,05% CA) znacząco poprawiała wyniki.

Po wyjęciu platformy myszy po zastrzyku z LPS pływały po całym zbiorniku i rzadziej niż gryzonie kontrolne przecinały rejon po platformie. U gryzoni na LPS i CA następowało znaczące wydłużenie średniego czasu spędzanego w docelowym kwadrancie. Rosła też liczba przejść przez obszar po platformie.

Autorzy publikacji z FASEB Journal zauważyli, że kwas cykoriowy przeciwdziałał wywołanemu przez LPS upośledzeniu pamięci i utracie neuronów (poza testami behawioralnymi wykonano badania histologiczne). CA zapobiegał również wzrostowi akumulacji beta-amyloidu i poziomu białka prekursora amyloidu (App). Oprócz tego kwas hamował wywołaną przez endotoksynę nadmierną aktywację gleju. Oddziałując na szlak czynnika transkrypcyjnego NFκB, redukował poziom różnych mediatorów zapalnych i cytokin, w tym IL-1β i czynnika martwicy nowotworu (TNF-α).

Oznacza to, że suplementacja kwasem cykoriowym może stanowić [użyteczną] interwencję terapeutyczną, wymierzoną w choroby neurozapalne takie jak ChA.

kwas cykoriowy choroba Alzheimera przeciwutleniacz amyloidogeneza lipopolisacharyd pamięć uczenie Xuebo Liu