Na szlakach w Polsce i Słowacji stanęło 26 ławeczek beskidzkich

| Ciekawostki
Lokalna Organizacja Turystyczna Beskidy

W czerwcu br. na szlakach po polskiej i słowackiej stronie gór stanęło 26 ławeczek beskidzkich, które nawiązują do dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego Beskidów. Kształtem przypominają one bramy wołoskie, będące charakterystycznym elementem architektury łuku Karpat. Ławki zaprojektował Jacek Graś, który zwyciężył w konkursie zorganizowanym przez Lokalną Organizację Turystyczną Beskidy (LOT Beskidy).

Lokalna Organizacja Turystyczna Beskidy Lokalna Organizacja Turystyczna Beskidy

W snycerskich zdobieniach totemów ławeczek pojawiają się rozety i leluje. Zwieńczeniem ośmiu z nich są rzeźby zwierząt, zbójców oraz innych elementów lokalnych podań/legend. W kolejnych ośmiu na szczycie zobaczymy obrazy malowane na szkle. W 10 przypadkach nawiązano zaś do kapliczek ludowych. Na siedziskach, na których zmieszczą się dwie osoby i plecak, umieszczono nazwy miejsc postawienia.

Ławki kosztowały ok. 114 tys. PLN. Powstały w ramach mikroprojektu „Odpocznij w Beskidach”.

Gdzie można przysiąść na ławeczce? W Polsce m.in. na Szyndzielni i Dębowcu w Bielsku-Białej, na Hali Jaworzyna, w kamieniołomie w Kozach, na Złotym Groniu w Istebnej, w parkach w Jaworzu i Żywcu, na Makowskiej Górze w Makowie Podhalańskim czy na Przełęczy Brona w Zawoi, a na Słowacji w miejscowościach Svedernik, Zakamenne, Zubrohlava i Mojš.

LOT Beskidy zachęca do wzięcia udziału w konkursie. Wystarczy do pierwszego sierpnia zrobić zdjęcie ławeczki i przesłać je pod podany adres. Drugiego sierpnia fotografie pojawią się na profilu stowarzyszenia na Facebooku. Dla autorów 10 najwyżej ocenionych przez internautów zdjęć przewidziano nagrody w postaci zestawów upominkowych.

ławeczki beskidzkie Lokalna Organizacja Turystyczna Beskidy