Zmiany w seksualności po porodzie dotyczą obojga partnerów

| Zdrowie/uroda
kainr (Bryan Brenneman), CC

Partnerzy świeżo upieczonych matek również doświadczają zmian w libido. Często nie są one związane z czynnikami biologicznymi czy medycznymi dotyczącymi porodu.

Zespół dr Sari van Anders z Uniwersytetu Michigan podkreśla, że zwykle badania nad seksualnością poporodową koncentrują się na biologii reprodukcyjnej matki, np. na wpływie zmian hormonalnych okresu ciąży, porodu i karmienia na pożądanie. Niewielu naukowców zajmowało się zaś seksualnością partnerów rodzących kobiet, choć jak przyznają Amerykanie, może ona wpływać na postrzeganie własnej seksualności przez świeżo upieczoną matkę.

Van Anders i inni badali 114 partnerów (95 mężczyzn, 18 kobiet i 1 osobę, która nie ujawniła swojej płci). Ochotnicy wypełnili w Internecie kwestionariusz. Dotyczył on seksualności w ciągu 3 miesięcy po narodzinach najmłodszego dziecka. Analizowano doświadczenia fizyczne, społeczne, psychologiczne i relacyjne.

Okazało się, że zmiany występujące u partnerów były powiązane z procesami społecznymi i dotyczącymi relacji. Na niskie libido wpływały w znacznej mierze czynniki dotyczące opieki nad dzieckiem (np. zmęczenie), a nie sam poród /lub matka.

libido seksualność poporodowa matka partner zmiany hormonalne dr Sari van Anders