Strasi mężczyźni z niższym poziomem testosteronu umierają częściej

| Medycyna

Niski poziom testosteronu u mężczyzn po pięćdziesiątce zwiększa ryzyko zgonu.

W amerykańskich badaniach wzięło udział 800 panów po 50. roku życia. Jeśli u kogoś występowało niższe stężenie testosteronu, ryzyko zgonu podczas 18 lat studium wzrastało o 33% (w porównaniu do mężczyzn z wyższym poziomem hormonu). Uczestnicy eksperymentu mieli od 50 do 91 lat. Od lat 70. uczestniczyli w kalifornijskim eksperymencie dotyczącym chronicznych chorób.

Eksperci podkreślają, że nie zalecali swoim pacjentom zażywania suplementów lub leków. Ze względu na możliwe efekty uboczne lepiej być po prostu aktywnym. To umożliwia utrzymanie odpowiedniego stężenia androgenu.

Za niski poziom testosteronu uznawano stężenie znajdujące się poniżej dolnej granicy normy dla młodego dorosłego mężczyzny. To normalne, że z wiekiem stężenie hormonu spada, ale odnotowuje się tu duże różnice międzyosobnicze. W przypadku omawianych badań niski poziom androgenu wystąpił u 29% wolontariuszy.

Trzeba podkreślić, że zwiększonego ryzyka zgonu nie można było wytłumaczyć paleniem tytoniu, piciem alkoholu, natężeniem aktywności fizycznej czy pewnymi chorobami, takimi jak występujące wcześniej choroby serca czy cukrzyca.

Mężczyźni z niskim poziomem testosteronu cierpią jednak często na tzw. zespół metaboliczny. Jest to zbiorcze określenie kilku czynników ryzyka, m.in.: wysokiego poziomu cholesterolu, wysokiego stężenia glukozy oraz nadciśnienia, a także obwodu pasa powyżej 102 cm. Wszystkie razem predysponują do wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych i cukrzycy.

Nasze badania jasno wskazują, że związek między poziomem testosteronu a zgonem nie jest prostym skutkiem chronicznych chorób — podkreśla dr Gail Laughlin z Wydziału Medycyny Rodzinnej i Prewencyjnej Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego. Styl życia może determinować poziom testosteronu i dałoby się go prawdopodobnie modyfikować, zmniejszając wagę ciała.

Lekarstwem na wszelkie dolegliwości wydaje się więc zdrowy tryb życia i ćwiczenia.

mężczyźni starsi testosteron poziom niski zgon dr Gail Laughlin zespół metaboliczny