Migrena zmienia mózg

| Medycyna
frostnova, CC

Migrena może na stałe zmieniać strukturę mózgu.

Tradycyjnie migrenę uznaje się za łagodne zaburzenie, pozbawione długotrwałych konsekwencji dla mózgu. Nasze [...] studium sugeruje [jednak], że permanentnie zmienia ona budowę mózgu, [w dodatku] na wiele sposobów - wyjaśnia dr Messoud Ashina z Uniwersytetu Kopenhaskiego.

Autorzy artykułu z pisma Neurology odkryli, że migrena zwiększa ryzyko uszkodzeń mózgu, nieprawidłowości w obrębie istoty białej oraz zmienionej objętości mózgu. Związek jest silniejszy u pacjentów doświadczających migreny z aurą.

Naukowcy przeanalizowali 6 badań populacyjnych i 13 prowadzonych w klinice. Zauważono, że w porównaniu do osób zdrowych, u pacjentów z migreną z aurą ryzyko uszkodzenia istoty białej mózgu było aż o 68% wyższe, a u chorych z migreną bez aury podnosiło się o 34%. U pacjentów z migreną z aurą ryzyko występowania zmian martwiczych, które przypominały te pojawiające się po zawale mózgu, okazało się o 44% wyższe niż u chorych z migreną. Akademicy zauważyli ponadto, że u osób z migrenowym bólem głowy (tak "zwykłym", jak i z aurą) zmiany objętości mózgu występowały częściej niż u ludzi zdrowych.

Eksperci podkreślają, że by wyjaśnić uzyskane wyniki, a zwłaszcza mechanizm zaobserwowanych zjawisk, trzeba przeprowadzić kolejne badania.

migrena aura struktura mózg istota biała uszkodzenie objętość dr Messoud Ashina