Niezwykły transport

| Ciekawostki
Fermilab

Wkrótce na amerykańskich drogach można będzie oglądać transport niezwykłego ładunku. Wielki elektromagnes o średnicy ponad 15 metrów będzie podróżował z Brookhaven National Laboratory w Nowym Jorku do Fermi National Accelerator Laboratory w Batavii w stanie Illinois. Obie miejscowości dzieli około 1450 kilometrów, jednak trasa jaką pokona urządzenie będzie miała długość około 5200 kilometrów. Magnes zostanie załadowany na specjalną barkę, która popłynie na południe, opłynie Florydę, dotrze do ujścia Mississippi i pożegluje na północ do Illinois..

Elektromagnes ze stali i aluminium, wewnątrz których znajdują się nadprzewodzące kable, będzie wykorzystywany podczas międzynarodowego eksperymentu Muon g-2. Będzie on sercem urządzenia do badania mionów. Elektromagnes został zbudowany w Brookhaven w latach 90. ubiegłego wieku.

Przetransportowanie magnesu z Brookhaven do Illinois będzie kosztowało 10-krotnie mniej niż budowa nowego magnesu. Dlatego zdecydowaliśmy się na transport. Będzie to wymagało niezwykłego wysiłku, ale warto go podjąć - mówi Lee Roberts z Boston University, rzecznik prasowy Muon g-2.

Większość potrzebnych urządzeń można rozmontować i przewieźć do Fermilab ciężarówkami, ale magnes musi być transportowany w całości. Co więcej, podczas transportu może odchylać się jedynie o kilka stopni od swojego położenia. Większe wahania grożą nieusuwalnymi uszkodzeniami nadprzewodzących kabli. Magnes opuści Nowy Jork na początku czerwca i dotrze do Illinois pod koniec lipca. Później zostanie załadowany na specjalnie zbudowaną ciężarówkę i pojedzie do Fermilab. Podróż lądowa, zarówno ta w Nowym Jorku jak i w Illinois będzie odbywała się nocą, by jak najmniej zakłócać ruch. Ciężarowka będzie poruszała się z prędkością nie większą niż 16 km/h. Na terenie Nowego Jorku transport potrwa jedną noc. W Illinois będą to dwie kolejne noce.

W latach 90. w Brookhaven prowadzono eksperymenty z mionami. Uzyskano wówczas przybliżone wyniki dotyczące ich właściwości. Zdecydowano zatem o przeniesieniu urządzeń do Fermilab, gdyż można tam uzyskać bardziej intensywną i czystszą wiązkę mionów. Uczeni mają nadzieję, że dzięki temu zdobędą dokładne informacje na interesujący ich temat. Eksperyment Muon g-2 to ważna część przyszłych badań nad fizyką cząstek w USA - powiedział James Siegrist, odpowiedzialny w Departamencie Energii za fizykę wysokich energii.

Muon g-2 ma rozpocząć pracę w 2016 roku.

mion Muon g-2 elektromagnes Fermilab Brookhaven Laboratory transport