Można ćwiczyć dłonie, oszukując mózg

| Psychologia
Uniwersytet w Tel Awiwie

Przekonanie, że "nie wie lewica, co czyni prawica" trzeba odesłać do lamusa. Okazuje się bowiem, że lewa ręka może dobrze wiedzieć, co robi ręka prawa i się od niej uczyć. A raczej nie tyle ręka, co mózg.

Naukowcy z Uniwersytetu w Tel Awiwie prowadzili eksperymenty, w czasie których badani wykonywali ruchy prawą dłonią i w tym czasie za pomocą okularów 3D do rzeczywistości wirtualnej obserwowali lewą dłoń. Okazało się, że po ćwiczeniach są w stanie lepiej wykonywać ruchy także i lewą dłonią. Mimo, że nie była ona ćwiczona. Pozwala to opracować nowe techniki terapii dla osób np. z osłabionymi dłońmi. Oszukujemy mózg. Cały eksperyment polegał na eleganckim połączeniu najnowszej technologii i neurologii - mówi profesor Roy Mukamel.

W eksperymencie wzięło udział 53 ochotników. Najpierw zostali poddani testowi, za pomocą którego oceniono zdolności motoryczne każdej z dłoni. Później, podczas pierwszego eksperymentu, badani ubrali okulary i poruszali prawą dłonią. W okularach zaś widzieli, że porusza się ich lewa dłoń. W czasie drugiego eksperymentu na lewe dłonie badani ubrali specjalne rękawice z silniczkami, które dokładnie powtarzały ruchy prawej dłoni. Całość również obserwowali przez okulary do wirtualnej rzeczywistości, w których widzieli poruszającą się wyłącznie lewą dłoń.

Po eksperymentach ponownie przeprowadzono oceny motoryki dłoni. Okazało się, że możliwości lewej dłoni znacznie wzrosły i wystarczył do tego sam wirtualny obraz poruszającej się lewej dłoni. Poprawa była jednak większa wówczas, gdy do pracy zaprzęgnięto też rękawicę z silniczkami.

U 18 pacjentów przeprowadzono też obrazowanie za pomocą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego. Wykazało ono, że podczas eksperymentów u każdego z badanych dochodziło do aktywizacji płacika ciemieniowego górnego. Zauważono, że poziom aktywności tej części mózgu był skorelowany z możliwościami lewej dłoni. Im był on bardziej aktywny, tym dłoń była sprawniejsza.

Mukamel i jego zespół uważają, że ich odkrycie uda się zastosować w fizjoterapii pacjentów, którzy utracili siłę w dłoniach lub kontrolę nad nimi. Idealnie byłoby, gdybyśmy mogli trenować dłoń bez poruszania nią i uzyskać w ten sposób poprawę jej możliwości motorycznych, stwierdził profesor Mukamel.

mózg dłoń motoryka wirtualna rzeczywistość