Ćwiczenia oddechowe zapobiegną nadciśnieniu w średnim wieku?

| Medycyna
Wiertz Sébastien (Sebastien Wiertz), CC

Podczas rozwoju nadciśnienia pierwotnego, zwanego też idiopatycznym, występuje nietypowa aktywność między neuronami kontrolującymi oddech i ciśnienie krwi. Niewykluczone więc, że pewnego dnia, jeśli nieprawidłowości zostaną wychwycone odpowiednio wcześnie, schorzeniu temu będzie można zapobiegać za pomocą ćwiczeń oddechowych.

Prof. Andrew Allen z Uniwersytetu w Melbourne podkreśla, że uzyskane wyniki pasują do tego, co sportowcy i filozofie wschodnie od dawna mówią o łączności oddechu i tętna. Biatloniści muszą regulować oddech, by spowolnić tętno przed oddaniem strzału, zaś wschodnie praktyki medytacyjne, takie jak joga i pranajama, zawsze kładły nacisk na interakcje między nimi.

Zidentyfikowane przez badaczy z Uniwersytetu w Melbourne i Macquarie University neurony mogą stać się celem terapii zapobiegających ujawnieniu się nadciśnienia w średnim wieku. Prof. Allen i Clement Menuet podkreślają jednak, że wszelkie interwencje powinny być przeprowadzane wcześnie, gdy układ nerwowy jest nadal plastyczny.

W dorosłości interakcja między obwodami nerwowymi utrwala się i jakiekolwiek spadki ciśnienia pod wpływem dostosowania oddechu wydają się czasowe.

Autorzy publikacji z pisma Cell Metabolism zauważyli zmienioną aktywność między neuronami regulującymi częstość oddechu i ciśnienie w modelu zwierzęcym. Przerywając aktywność między tymi dwiema grupami komórek nerwowych w okresie dojrzewania, byliśmy w stanie dramatycznie ograniczyć rozwój nadciśnienia w dorosłości.

Oddech i ciśnienie krwi są funkcjonalnie powiązane przez sympatyczny układ nerwowy, który wysyła sygnały do serca i naczyń krwionośnych. Zmieniona aktywność nerwowa prowadzi do wzrostu wahań ciśnienia podczas oddychania. Zjawisko to obserwuje się zarówno w modelu zwierzęcym, jak i u młodych dorosłych zagrożonych rozwojem nadciśnienia w średnim wieku.

Wielu pacjentów z nadciśnieniem pierwotnym to osoby pod innymi względami zdrowe, aktywne i przestrzegające zbilansowanej diety, które nie wykazują objawów. Stwierdzając, które z prognostyków nadciśnienia łatwo ocenić, możemy być lepiej przygotowani do wczesnego leczenia pacjentów ze stanem przednadciśnieniowym.

nadciśnienie oddech tętno neurony obwody aktywność Andrew Allen Clement Menuet