Mózgi otyłych 10 lat starsze od mózgów szczupłych

| Psychologia
Lisa Ronan

Od średniego wieku mózgi osób z nadwagą/otyłością są o 10 lat starsze od mózgów osób szczupłych. Zaobserwowano uderzające różnice w objętości istoty białej.

Nasze mózgi naturalnie kurczą się z wiekiem, ale naukowcy w coraz większym stopniu zdają sobie sprawę, że takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory i choroby serca, również mogą wpływać na początek i przebieg starzenia mózgu.

Oceniając wpływ otyłości na strukturę mózgu dorosłych, naukowcy z Uniwersytetu w Cambridge analizowali dane 473 osób w wieku od 20 do 87 lat (za ich rekrutację odpowiadało Centrum Starzenia i Neuronauk).

W oparciu o wagę badanych dane zostały podzielone na 2 kategorie. Okazało się, że występują znaczące różnice w zakresie objętości istoty białej: w porównaniu do ochotników szczupłych, u osób z nadwagą zaobserwowano dużą jej utratę.

W dalszej kolejności autorzy publikacji z pisma Neurobiology of Aging wyliczali, jak objętość substancji białej ma się do wieku w grupie szczupłej i z nadwagą. Stwierdzili, że ktoś z nadwagą w wieku, dajmy na to, 50 lat ma objętość istoty białej porównywalną do szczupłej osoby w wieku 60 lat.

Co ważne, różnice te obserwowano od średniego wieku, co sugeruje, że mózgi mogą być szczególnie podatne czy wrażliwe na tym etapie starzenia.

Gdy nasze mózgi się starzeją, naturalnie się kurczą, ale nie wiadomo, czemu jednostki z nadwagą cierpią na większą redukcję ilości substancji białej. Możemy tylko spekulować, czy to otyłość powoduje jakoś te zmiany, czy też raczej otyłość jest skutkiem zmian w mózgu - opowiada dr Lisa Ronan.

Żyjemy w starzejącej się, coraz bardziej otyłej populacji, dlatego tak ważne jest, by ustalić, w jaki sposób te 2 czynniki mogą na siebie wpływać. Tym bardziej że potencjalne konsekwencje dla zdrowia są poważne - dodaje prof. Paul Fletcher, podkreślając, że powinniśmy ustalić, czy utarta wagi pozwoli odwrócić niekorzystne zjawiska.

Mimo oczywistych różnic w zakresie objętości istoty białej, nie zaobserwowano związku między nadwagą/otyłością i możliwościami poznawczymi, mierzonymi za pomocą standardowego testu przypominającego test na inteligencję.

Naukowcy planują pogłębione badania wpływu zmian budowy mózgu.

nadwaga otyłość mózg istota biała objętość starzenie Lisa Ronan