Niedźwiedzie potrafią liczyć?

| Nauki przyrodnicze
abiodork

Kolejne odkrycia pokazują, jak mało wiemy o inteligencji zwierząt i jak bardzo jej nie doceniamy. W piśmie Animal Behavior ukazał się artykuł, którego autorzy dowodzą, że baribale być może potrafią... liczyć. To o tyle zaskakujące, że dotychczas sądzono, iż umiejętność liczenia mają tylko zwierzęta stadne. Niedźwiedzie zaś są samotnikami.

Naukowcy z Georgia State University i Oakland University przeprowadzili eksperymenty, które miały sprawdzić zdolności tych zwierząt. Najpierw nauczyli dwa niedźwiedzie by spośród dwóch rysunków wybierały ten, na którym jest mniej kropek. Trzeci niedźwiedź miał zaś wybierać rysunek, na którym było więcej kropek. Badania wykazały, że zdolności niedźwiedzi są takie, jak naczelnych nieczłowiekowatych.

Uczeni chcieli też sprawdzić, czy zwierzęta nie wybierały prawidłowych obrazków z innych powodów - np. kierując się stosunkiem przestrzeni zajętej przez kropki do wolnej przestrzeni. Dlatego też  zmieniano zarówno wielkość kropek, jak i ilość otaczającej je wolnej przestrzeni. Co więcej, temu zwierzęciu, które miało wybierać obrazek z większą liczbą kropek dodatkowo utrudniono zadanie - kropki poruszały się na ekranie. Ku zdumieniu naukowców niedźwiedź radził sobie wówczas nieco lepiej niż w przypadku nieruchomych kropek.

Naukowcy nie są jednak do końca przekonani, czy niedźwiedzie potrafią liczyć. Nie wykluczają, że zwierzęta korzystają z zaawansowanych mechanizmów porównywania zbiorów.

niedźwiedź baribal liczenie zwierzę inteligencja