Odkurzacz z tektury

| Ciekawostki

Istnieją różne odkurzacze: kolorowe, metaliczne, piorące, dla alergików, zrobotyzowane. Wydawać by się mogło, że niewiele już można w tej dziedzinie wymyślić, jednak 22-letni Jake Tyler, student wzornictwa przemysłowego z Loughborough University, podołał temu zadaniu. Zaproponował kartonowy odkurzacz Ev z pudełka po innym odkurzaczu.

Wynalazek tak się spodobał producentowi odkurzaczy firmie Vax, że zamierza włączyć model do swojej oferty. Wiążę z nim duże nadzieje, zwłaszcza na rynkach azjatyckich, takich jak Hongkong i Chiny. [Mój odkurzacz] jest bardzo tani w produkcji. Dostałem pracę w Vaksie, mogę więc widzieć, jak powstaje od początku do końca. Ev to projekt dyplomowy. Podczas rocznego stażu w siedzibie firmy Vax w Worcestershire w razie potrzeby Tylera wspomagał zespół designerów.

Wynalazca przyznaje, że wpadł na pomysł swojego odkurzacza, gdy przyglądając się produkcji sprzętu, załoga zastanawiała się nad metodami zmniejszenia ilości odpadów. Ev składa się z paneli z falistej tektury. Gdy ulegną uszkodzeniu, można je wymienić za 1/10 ceny plastikowej części. Kiedy ludziom zepsuje się odkurzacz, po prostu go wyrzucają, ale ten można łatwo zreperować. Karton jest wodoodporny, pokryto go też powłoką opóźniającą zapłon. Poza tekturą w odkurzaczu wykorzystano nylon. Tekturowe panele stanowią część opakowania, a po zakupie wystarczy je oddzielić i bez użycia kleju umieścić wokół osłony silnika.

Vax ujawnia, że ma zamiar wyprodukować limitowaną serię Ev, na razie jednak nie wiadomo, ile dokładnie sztuk powstanie i gdzie będą sprzedawane. Obecnie firma chce po prostu zbadać reakcje klientów.

odkurzacz lkarton tektura falista Jake Tyler Ev Vax