Oksytocyna pomaga w wyjściu z uzależnienia

| Zdrowie/uroda
Kirti Poddar, CC

Alkoholicy, którym podczas pierwszych 3 dni odtrucia podawano 2 dawki oksytocyny (OT) na dobę, odczuwali mniej alkoholowych zachcianek. Zmagali się też z lżejszymi objawami zespołu abstynencyjnego.

Cort Pedersen z Uniwersytetu Północnej Karoliny zwrócił uwagę na wyniki badań z udziałem gryzoni, które sugerowały, że oksytocyna nie dopuszcza do wytworzenia tolerancji na alkohol, a u uzależnionych od procentów osobników ogranicza symptomy zespołu abstynencyjnego. Dodatkowo niedawne studia na ludziach zademonstrowały, że podany donosowo neuropeptyd dociera do mózgu i na niego oddziałuje.

Próba była podwójnie ślepa, co oznacza, że ani naukowcy, ani badani nie wiedzieli, kto trafił do jakiej grupy. Siedmiu osobom podawano oksytocynę (dawka to 24 jednostki międzynarodowe), a reszcie (4 osobom) placebo. Terapię OT prowadzono w pierwszych 3 dniach po przyjęciu na oddział. Dziennie podawano 2 dawki hormonu. Gdy symptomy zespołu odstawienia osiągały określony poziom, ochotnikom podawano również lorazepam (benzodiazepinę o działaniu przeciwlękowym i uspokajającym).

Nasilenie zespołu abstynencyjnego oceniano za pomocą 2 skal: CIWA-A (Clinical Institute Withdrawal Assessment for Alcohol Scale) i Alcohol Withdrawal Symptom Checklist (AWSC). Poza tym w 2. i 3. odtrucia chorzy wypełniali 3 kwestionariusze. Za pomocą dwóch oszacowywano nasilenie zachcianek, a 3. ze skal pozwalała monitorować nastrój.

Wszyscy ochotnicy dużo pili każdego dania w ciągu przynajmniej 2 tyg. przed hospitalizacją. Wcześniej doświadczali już alkoholowego zespołu abstynencyjnego, spowodowanego zaprzestaniem lub ograniczeniem spożycia.

Okazało się, że grupie oksytocynowej rzadziej przydarzały się zachcianki alkoholowe, a objawy zespołu abstynencyjnego były lżejsze; świadczyły o tym niższy średni wynik w skali CIWA w dniu przyjęcia i nazajutrz plus niższy średni wynik w skali AWSC w dniach 1. i 2. Co istotne, do całkowitego odtrucia pacjentów trzeba było mniej lorazepamu: 3,4 mg, w porównaniu do 16,5 mg w grupie placebo.

Amerykanów bardzo cieszą uzyskane rezultaty, bo choć lorazepam ogranicza lęk i drgawki, wywołuje przyzwyczajenie fizyczne organizmu. W przyszłości zespół zamierza sprawdzić, czy terapia oksytocyną sprawdzi się także w przypadku osób leczących się ambulatoryjnie.

oksytocyna lorazepam alkoholik zespół abstynencyjny dawka Cort Pedersen