Oksytocyna ułatwia psom zrozumienie ludzkich wskazówek społecznych

| Nauki przyrodnicze
KopalniaWiedzy.pl

Psy lepiej podążają za wskazówkami dot. ukrytych przekąsek, gdy najpierw poda im się oksytocynę.

Jessica Oliva z Monash University uważa, że uzyskane wyniki pomagają wyjaśnić, w jaki sposób psy stały się najlepszymi przyjaciółmi ludzi i podpowiadają, jak wyhodować rasy, które jeszcze lepiej reagowałyby na nasze polecenia.

U ludzi oksytocyna odpowiada m.in. za tworzenie więzi matki i dziecka. Coraz więcej dowodów świadczy też o tym, że podobnie działa na pary psio-ludzkie. Jak wyjaśnia Australijka, głaskanie i mówienie do psa zaledwie przez 3 min podwyższa poziom oksytocyny zarówno we krwi człowieka, jak i czworonoga. Studia pokazały również, że im bliżej człowiek czuje się związany z psem, tym więcej oksytocyny pojawia się w jego moczu.

Podczas najnowszych eksperymentów zespół Olivy badał 31 psów i 31 suk. Zwierzęta testowano 2-krotnie: po podaniu soli fizjologicznej i oksytocyny. Ich zadanie polegało na wykorzystaniu ludzkich wskazówek podczas decydowania, w której z dwóch misek znajduje się ukryta nagroda. Za wykonanie można było uzyskać maksymalnie 10 punktów. Hormon podawano donosowo 45 min przed sesją, by mieć pewność, że łatwo dostanie się do mózgu.

Okazało się, że psy lepiej działały po oksytocynie, a poprawa była nadal zauważalna 15 dni po aplikacji. To pokazało nam, że oksytocyna ma na pewno udział w zdolności psa do wykorzystania ludzkich wskazówek.

Mówiąc o tym, co zainspirowało ją do przeprowadzenia testów, Oliva przypomina, że wcześniejsze badanie zademonstrowało, że psy lepiej niż wilki wykorzystują niewerbalne wskazówki, takie jak pokazywanie palcem. Psy przewyższają nawet uspołecznione i wychowane przez ludzi wilki, co podpowiedziało Australijce, że w czasie udomowienia w ich mózgu musiało się stać coś, co pozwala zrozumieć ludzkie wskazówki społeczne. Wtedy właśnie Olivie przyszła na myśl oksytocyna.

Kolejnym krokiem autorów publikacji z pisma Animal Cognition ma być powtórzenie dokładnie tego samego eksperymentu na wilkach. To powinno powiedzieć nam więcej o ewolucji. Ponieważ poziom wykonania psów był bardzo różny - jedne wydawały się działać losowo, a inne wypadały naprawdę dobrze - naukowcy przyglądają się genetyce receptorów oksytocyny.

oksytocyna udomowienie psy mózg wskazówki Jessica Oliva