Związek z trzciny cukrowej na wolny od stresu sen

| Zdrowie/uroda
University of Tsukuba

Naukowcy z Uniwersytetu w Tsukubie odkryli, że występujący w dużych ilościach m.in. w trzcinie cukrowej oktakosanol pomaga zwalczyć stres i porządnie się wyspać.

Pozbawienie snu wywołuje spory stres, a sam stres jest z kolei jednym z najważniejszych czynników odpowiadających za utratę snu bądź problemy z zaśnięciem. Jak wyjaśniają Japończycy, dostępne obecnie leki nasenne często nie wpływają na stres i wywołują liczne skutki uboczne.

Mahesh K. Kaushik i Yoshihiro Urade z Międzynarodowego Instytutu Integracyjnej Medycyny Snu odkryli ostatnio, że oktakosanol zmniejsza stres i przywraca sen do normy. Oktakosanol występuje nie tylko w trzcinie cukrowej, ale i w wosku pszczelim, otrębach ryżowych czy oleju z kiełków pszenicy. Głównym składnikiem surowego ekstraktu (polikosanolu) jest właśnie oktakosanol. Autorzy publikacji ze Scientific Reports podkreślają, że zarówno polikosanol, jak i oktakosanol są już wykorzystywane w terapii innych schorzeń niż zaburzenia snu na tle nerwowym.

W ramach eksperymentu Japończycy określali wpływ oktakosanolu na regulację snu u łagodnie zestresowanych myszy (gryzonie denerwowano, zmieniając im klatki). Oktakosanol aplikowano doustnie. Okazało się, że po podaniu alkoholu (200 mg/kg) w osoczu obniżał się poziom kortykosteronu - hormonu działającego podobnie jak kortyzol. Myszy zażywające oktakosanol zaczynały też normalnie spać; zwiększała się liczba epizodów snu, a spadała liczba epizodów czuwania. Sen wywołany przez alkohol przypominał sen fizjologiczny.

Akademicy podkreślają, że o ile oktakosanol nie wywoływał snu u normalnych myszy, o tyle u lekko zestresowanych gryzoni znacząco wydłużał NREM, fazę snu cechującą się wolnymi ruchami gałek ocznych (tzw. sen głęboki). Co ważne, skracała się też latencja snu; innymi słowy, myszy szybciej zasypiały. W przypadku obu parametrów - wydłużenia NREM i skrócenia latencji - obserwowano zależność od dawki.

Oktakosanol można uznawać za bezpieczny dla ludzi, bo występuje w wielu powszechnych pokarmach. Nic też nie wiadomo o jego skutkach ubocznych.

Suplementy oktakosanolu/polikosanolu są wykorzystywane np. do poprawy metabolizmu lipidów i obniżenia poziomu cholesterolu. By potwierdzić wpływ tych związków/mieszanin na nieśpiących z powodu stresu ludzi, trzeba jednak przeprowadzić dobrze zaplanowane testy kliniczne. Przyszłe badania powinny się koncentrować na identyfikacji mózgowego celu oktakosanolu, przenikalności alkoholu przez barierę krew-mózg i wskazaniu mechanizmu jego działania - podsumowuje Kaushik.

oktakosanol polikosanol trzcina cukrowa zaburzenia snu stres Mahesh K. Kaushik Yoshihiro Urade