Małże jak scyzoryki szwajcarskie - wymienianiu ich funkcji nie ma końca

| Nauki przyrodnicze
Brian Gratwicke, CC

Wykorzystując dane z literatury przedmiotu i własnych badań, międzynarodowy zespół naukowców stwierdził, że olbrzymie małże z 2 rodzajów - Hippopus i Tridacna - są prawdziwymi ekologicznymi wielozadaniowcami. Zajmują się m.in. rozbudową raf koralowych, filtracją wody czy hodowlą glonów.

Jak podkreśla Peter Todd, biolog morski z Narodowego Uniwersytetu Singapuru, rola spełniana przez małże w ekosystemie jest słabo poznana. Akademicy, których artykuł ukazał się na łamach pisma Biological Conservation, mają nadzieję, że ich ustalenia znajdą zastosowanie podczas opracowywania planów ochrony tych zwierząt, zwłaszcza że zagrażają im nadmierne odławianie ryb i globalne ocieplenie.

Biolodzy podkreślają, że tkanki 13 gatunków olbrzymich małży są doskonałym pokarmem zarówno dla drapieżników, jak i padlinożerców. Uwalniane glony (zooksantelle), odchody i gamety są zaś zjadane przez oportunistów.

Muszle małży stanowią idealne podłoże dla epibiontów, czyli organizmów żyjących na powierzchni innych organizmów, podczas gdy komensale i ektopasożyty wybierają sobie na dom ich jamę płaszczową.

Co istotne, małże zwiększają heterogeniczność topograficzną rafy, są rezerwuarami wspomnianych wcześniej glonów, a także dzięki filtrowaniu wody przeciwdziałają eutrofizacji.

Duże populacje małży z rodzajów Hippopus i Tridacna wytwarzają spore ilości węglanu wapnia, który koniec końców stanie się szkieletem rafy. Naukowcy wyjaśniają, że o ile reliktowa populacja przydaczni olbrzymiej (T. gigas) z Wielkiej Rafy Koralowej może wytworzyć jedynie 356 kg nowego materiału na muszle na hektar rocznie, o tyle wysokiej gęstości populacje hodowlane osiągają już wynik rzędu 80 ton na hektar. Naturalne populacje atolowe przydaczni niebieskiej (T. maxima) z Polinezji Francuskiej produkują 23-37 t węglanu wapnia rocznie, tworząc wysepki zwane mapiko.

Naukowcy zauważyli także, że olbrzymie małże stanowią schronienie dla narybku uciekającego przed drapieżnikami, a pod ich osłoną dorosłe osobniki składają ikrę.

olbrzymie małże Hippopus Tridacna ekosystem rola ektopasożyt drapieżnik epibiont Peter Todd