W ostatnich dniach listopada w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Warszawie przeprowadzono 2 unikatowe w skali kraju operacje wewnątrzmaciczne

| Medycyna
lek. med. Żaneta Słowik-Moczydłowska

W ostatnich dniach listopada w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Warszawie przeprowadzono 2 unikatowe w skali kraju operacje wewnątrzmaciczne u pacjentek w 27. tygodniu ciąży z ciężką postacią wrodzonej przepukliny przeponowej u płodów. Zarówno matki, jak i dzieci czują się dobrze.

Jak podkreślił prof. dr hab. n. med. Piotr Węgrzyn, kierownik Kliniki Położnictwa, Perinatologii i Ginekologii Wydziału Nauk o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM), wrodzona przepuklina przeponowa to wada występująca z częstością 1:4000 ciąż, która wiąże się z bardzo poważnym rokowaniem dla noworodka. Zabieg FETO (Fetoscopic EndoTracheal Occlusion) polega na fetoskopowym założeniu miniaturowego balonu do tchawicy płodu, co w istotny sposób zwiększa szanse na prawidłowy rozwój jego płuc.

W najcięższych postaciach takich przepuklin FETO jest jedyną szansą dla dziecka; udowodniono to w badaniu z randomizacją, opublikowanym w New England Journal of Medicine w lipcu br.

Również fetoskopowo, balony zostaną usunięte w 34. tygodniu ciąży.

Po 2 miesiącach przygotowań operację przeprowadzili dr hab. Przemysław Kosiński i prof. Piotr Węgrzyn. Zespołem anestezjologicznym kierowała lek. Ewa Gęszka, a zespołem pielęgniarek instrumentacyjnych oraz anestezjologicznych mgr Anna Jaguś.

Po porodzie dziećmi zajmą się specjaliści z Kliniki Chirurgii Dziecięcej, Urologii Dziecięcej i Pediatrii w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym.

Klinika Położnictwa, Perinatologii i Ginekologii, kierowana przez prof. Piotra Węgrzyna, jest obecnie jedynym miejscem w Polsce, gdzie wykonywane są wewnątrzmaciczne operacje wrodzonej przepukliny przeponowej u płodu i jednym z niewielu na świecie oferujących kompleksową opiekę, zarówno przed, jak i pourodzeniową w przypadku tej wady - zaznaczono w komunikacie prasowym uczelni.

operacja wewnątrzmaciczna wrodzona przepuklina przeponowa Piotr Węgrzyn Przemysław Kosiński Warszawski Uniwersytet Medyczny