Vaderowi pomogłaby psychoterapia

| Ciekawostki
oswaldo, CC

Eric Bui, psychiatra ze Szpitala Uniwersyteckiego w Tuluzie, pokusił się o napisanie artykułu, w którym analizuje stan psychiczny Anakina Skywalkera alias Dartha Vadera. Już wkrótce ukaże się on na łamach Psychiatry Research. Dowiemy się z niego, że wg klasyfikacji zaburzeń psychicznych Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego DSM, lord spełnia sześć z dziewięciu kryteriów diagnostycznych osobowości borderline.

Gdy oglądałem prequele ["Atak klonów" i "Zemstę Sithów"], odbywałem rezydenturę z psychiatrii. Próbując wyjaśnić studentom medycyny, na czym polega pograniczne zaburzenie osobowości, pomyślałem o Anakinie. Sądzę, że psychoterapia mogłaby nie dopuścić do jego opowiedzenia się po Ciemnej Stronie Mocy. Takie posłużenie się Mocą może być uznawane za coś podobnego do zażywania narkotyków: czujesz się dobrze, korzystając z nich, twoja świadomość ulega zmianie, a jednocześnie wiesz, że nie powinieneś tego robić.

Znaki ostrzegawcze pojawiały się już dużo wcześniej. Bui wspomina choćby o impulsywności i problemach z radzeniem sobie z gniewem, ponieważ szkoląc się na Rycerza Jedi, Anakin odznaczał się wyjątkową pobudliwością. Psychiatra wymienia też niestabilny obraz siebie: Anakin przemianowuje się przecież na Dartha Vadera. Nie da się również zapomnieć o niestabilnych i naznaczonych silnymi emocjami związkach interpersonalnych i trudnej miłości do Padme Amidali. Do innych kryteriów diagnostycznych osobowości borderline należą, m.in.: wahania nastroju czy silny lęk przed odrzuceniem.

osobowość borderline Darth Vader Anakin Skywalker Eric Bui