Palący dużo i otyli więcej przytyją po rzuceniu palenia

| Zdrowie/uroda
Fried Dough, CC

Liczba wypalanych dziennie papierosów i wskaźnik masy ciała (BMI) to prognostyki zmian wagi po rzuceniu palenia - twierdzą naukowcy z College'u Medycyny Uniwersytetu Stanowego Pensylwanii.

Rzucenie palenia może prowadzić do wzrostu wagi, a jego wielkość to kwestia indywidualna. Dotąd słabo poznano czynniki, które pozwoliłyby przewidzieć, o ile ktoś przytyje.

Wielu palaczy obawia się wzrostu wagi po rzuceniu palenia i zjawisko to może stanowić barierę w sytuacji, gdy ktoś zastanawia się, czy podjąć próbę zerwania z nałogiem, czy nie - podkreśla Susan Veldheer, dodając, że wiedząc, kto jest bardziej zagrożony tyciem, można by lepiej dostosować plan leczenia.

Próbując lepiej zrozumieć to zjawisko, Amerykanie przeanalizowali dane 12.204 uczestników National Health and Nutrition Examination Survey. Przyjrzeli się liczbie wypalanych dziennie papierosów i BMI przed rzuceniem palenia oraz zmianom wagi na przestrzeni 10 lat. Porównywali zmiany wagi niepalących, nadal palących i osób, które zerwały z nałogiem.

Ludzie mają tendencję do tycia w miarę upływu lat i wszystkim badanym się to przydarzyło. Przez 10 lat niepalący przybierali ok. funta [0,45 kg] rocznie.

W przypadku palących mniej niż 15 papierosów dziennie nie było znaczącej różnicy w tyciu na przestrzeni 10 lat między tymi, którzy rzucili nałóg i tymi, którzy nadal palili. To dobra wiadomość dla palących mało i umiarkowanie, którzy obawiają się tycia związanego z walką z nałogiem. [...] W dłuższej perspektywie czasowej rzucenie palenia nie wpłynie w dużym stopniu na ich wagę.

W przypadku osób wypalających 25 i więcej papierosów dziennie i otyłych przed rzuceniem nałogu (z w BMI równym bądź wyższym od 30) przyrost wagi, który można bezpośrednio przypisać zakończeniu palenia, był jednak znaczny. Jeśli chodzi o tych pierwszych, wynosił 23 funty (ok. 10,4 kg), a tych drugich 16 funtów (ok. 7,2 kg).

Choć może się to wydawać dużo, ważne, by wszyscy palacze pamiętali, że rzucenie to najważniejsza rzecz, jaką mogą zrobić dla swojego zdrowia. [...] Dla palących dużo i otyłych dobrym pomysłem wydaje się połączenie walki z nałogiem z wprowadzaniem zmian dot. stylu życia, by w ten sposób kontrolować wagę.

palenie rzucanie zerwanie z nałogiem tycie waga wskaźnik masy ciała BMI Susan Veldheer