Namawiają papieża, by zrezygnował z futer

| Ciekawostki

Włoska grupa obrony praw zwierząt zaapelowała do papieża Benedykta XVI, by zrezygnował z noszenia naturalnych futer, w tym obszytej gronostajami czerwonej camauro. Miałby tak postąpić w imię wyboru wyższych wartości religijnych i etycznych.

Byłby to godny pochwały przykład chrześcijańskiego miłosierdzia — powiedział Roberto Bennati, zastępca przewodniczącego Ligi Antywiwisekcji.

Organizacja wystosowała swoje apele do Benedykta XVI przed jego wizytą w Pavii, rodzinnym mieście kilku włoskich firm kuśnierskich.

Z szacunku dla świętości wszystkich żyjących gatunków nakłaniamy Ojca Świętego, by dokonał wyboru wyższych wartości religijnych i etycznych, rezygnując z futra zarówno przy okazji tej wizyty, jak i w przyszłości.

Papież nie ubiera często futer. Nosi m.in. popularne podczas XVII-wiecznych pontyfikatów nakrycie głowy zwane camauro. Ubierając je po raz pierwszy w 2005 roku, zaskoczył wiernych i dziennikarzy, którzy myśleli, że to czapka św. Mikołaja. Nic dziwnego, ponieważ tego typu nakrycia głowy nie widziano od 40 lat. Ostatni raz korzystał z niego papież Jan XXIII. Benedykt wskrzesił też inną tradycję związaną z ubiorem: zimowy strój zwany mucetem. Podobnie jak camauro jest on obszyty gronostajem.

papież Benedykt XVI Ojciec Święty naturalne futro Liga Antywiwisekcji Roberto Bennati camauro mucet gronostaj Pavia kuśnierz