Zmiana klimatu zagraża pasożytom

| Nauki przyrodnicze
domediart; Flickr

Globalna zmiana klimatu zagraża wyginięciem pasożytów, co może mieć olbrzymi wpływ na ekosystemy.

Biolodzy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley podkreślają, że niewiele badań poświęcono wpływowi spadku bioróżnorodności pasożytów na różne aspekty zdrowia gospodarza, połączenia w obrębie ekosystemu, a także jego stan jako całości.

Nowe studium, którego wyniki ukazały się w piśmie Royal Society Open Science, sugeruje, że pasożyty są tak samo podatne na wyginięcie wskutek zmiany klimatu jak inne grupy taksonomiczne. Wyeliminowanie pasożytów może zdestabilizować ekosystem na wiele sposobów, np. zmieniając fizjologię gospodarzy czy sieć pokarmową.

Najbardziej podatne na wyginięcie wskutek zmiany klimatu są pasożyty z żywicielami zmiennocieplnymi i gospodarzami o dużych rozmiarach, a także ze złożonym cyklem życiowym i wyspecjalizowane w jednym gatunku żywiciela.

To pierwszy kompleksowy przegląd możliwych oddziaływań zmiany klimatu na bioróżnorodność pasożytów [...] - podkreśla dr Carrie Cizauskas.

W ramach wcześniejszego studium ta sama grupa nawoływała, by badać podatność samych pasożytów i nie skupiać się głównie lub wyłącznie na żywicielach. Zarysowano też pomysły, jak chronić pasożyty. W raporcie, który ukaże się za jakiś czas Cizauskas i Colin Carlson próbują zaś ocenić ilościowo ryzyko wyginięcia pasożytów (para wprowadziła dane do modeli komputerowych).

Amerykanie zarysowali protokół do identyfikacji podatnych pasożytów za pomocą zestawu czynników ryzyka, w tym specyficzności żywiciela, złożoności cyklu życiowego i tolerancji klimatycznej.

W przyszłości biolodzy zamierzają znaleźć odpowiedzi na parę pytań z zakresu ekologii pasożytów; interesuje ich np. czy, a jeśli tak, to w jaki sposób, pochodzenie filogenetyczne żywiciela wpływa na ewentualne wyginięcie pasożyta i czy wyginięcia będą się skupiać w określonych ekosystemach.

pasożyty zmiana klimatu ekosystem żywiciel podatność Carrie Cizauskas Colin Carlson