O czym myśli pies?

| Nauki przyrodnicze
Kopalnia Wiedzy

Zapewne od zarania dziejów ludzie zastanawiają się, o czym pies myśli, patrząc na nich, jednak dopiero specjaliści z Emory University zdołali sprawdzić, jak psi mózg reaguje na gesty właścicieli. Dwa psy wytrenowano, by leżały spokojnie w skanerze do funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI), a wyniki eksperymentu opublikowano w piśmie PLoS ONE.

Prof. Gregory Berns opowiada, że dowiedziawszy się, że psy wchodziły w skład oddziału SEAL, który zabił Osamę bin Ladena, pomyślał, iż skoro da się nauczyć psa skakać z helikoptera, da się zapewne nakłonić go, by wszedł do skanera i pozostał tam bez ruchu ze słuchawkami na uszach. Tak zaczęła się przygoda jego laboratorium z 2 czworonogami: 2-letnią Callie (feist) i 3-letnią McKenzie (border collie).

Naukowcy zamierzają odkodować procesy umysłowe psa, nagrywając, które rejony mózgu zwierzęcia aktywują się pod wpływem różnych bodźców. Ostatecznie chcą odpowiedzieć na pytania, czy psy są zdolne do empatii, czy wiedzą, czy ich właściciel jest smutny, czy szczęśliwy i jaką część naszego języka naprawdę rozumieją.

W pierwszym eksperymencie psy nauczono, by reagowały na gesty. Jeden sygnał (lewa dłoń skierowana w dół) oznaczał, że pies dostanie przysmak, drugi (dłonie skierowane ku sobie w poziomie) - że nie ma co na niego liczyć. Okazało się, że pod wpływem sygnału oznaczającego nagrodę zarówno u Callie, jak i u McKenzie rozświetlało się jądro ogoniaste, które także u człowieka stanowi część układu nagrody. Nie uaktywniało się ono pod wpływem sygnału oznaczającego, że przekąski nie będzie.

Wyniki wskazują, że psy zwracają baczną uwagę na ludzkie sygnały i że sygnały te mogą stanowić klucz do psiego układu nagrody. Berns dodaje, że psy są wyjątkowe pod kilkoma względami: 1) zostały udomowione jako pierwsze, poza tym 2) mogły wpływać na ewolucję człowieka.

By uzyskać zdjęcia dobrej jakości, Callie, suczkę Bernsa, i McKenzie trzeba było nauczyć leżenia w konkretnej pozycji: z głową wspartą na ławeczce. Podczas tresury wykorzystywano makietę skanera.

 

pies mózg badanie skaner fMRI Gregory Berns