Wilki mądrzejsze od psów? A może nie?

| Nauki przyrodnicze
KopalniaWiedzy.pl

Psy postawione przed problemem, za rozwiązanie którego czeka je nagroda, bardzo szybko się poddają i czekają na pomoc człowieka. Postępują więc inaczej niż wilki. Kwestią otwartą pozostaje, czy wskutek ewolucji uczyniliśmy psy bardziej leniwymi i mniej inteligentnymi niż wilki, czy też to objaw ich wysokiej inteligencji społecznej.

Monique Udell z Oregon State University przeprowadziła eksperyment, w którym wzięło udział 10 wilków, 10 psów z domów i 10 psów ze schroniska. Zadaniem zwierząt było otwarcie skrzynki, w której znajdowała się żywność. Aż 8 na 10 wilków poradziło sobie z wyzwaniem. W przypadku psów skrzynkę otworzył tylko 1 z 20. Większość nawet nie próbowała tego zrobić, tylko czekała na wskazówki od człowieka. Wilki niemal przez cały czas próbowały dobrać się do skrzynki, a psy niemal nie podjęły prób. To uderzająca różnica - mówi Udell. Nawet jeśli w pobliżu nie było ludzi, psy nie radziły sobie lepiej. Jedynie po tym, jak zostały do tego zachęcone, podejmowały próbę otwarcia. Wydaje się, że one czekają, by człowiek również się zaangażował - mówi uczona.

Udell sądzi, że różnice pomiędzy wilkami a psami wynikają z faktu, że oba gatunki zaadaptowały się do warunków, w jakich żyją. Psy czekają przede wszystkim na pomoc człowieka, wilki próbują rozwiązać problem samodzielnie, chociaż gdy trzeba, też potrafią poprosić człowieka o pomoc. W następnym etapie badań uczona planuje zaangażować psy tropiące, psich ratowników i dzikie psy. Chce sprawdzić, czy będą bardziej samodzielne niż te domowe.

Marc Bekoff z University of Colorado mówi, że nie należy wyciągać zbyt pochopnych wniosków na temat psów i wilków. Istnieje tak olbrzymia różnorodność zachowań wśród psów, że jest niemożliwym wyprowadzenie z nich modelowego psa. Naprawdę nie wiemy, czy psy oczekując na pomoc człowieka wykazują zaawansowaną inteligencję społeczną, a więc są mądrzejsze od wilków, czy też są po prostu od nas zależne - twierdzi Bekoff.

pies wilk zadanie inteligencja społeczna