Fizyczne lewitujące piksele

| Technologia
University of Sussex

Naukowcy w Uniwersytetów w Sussex i Bristolu wykorzystali fale dźwiękowe do uniesienia wielu kolorowych niewielkich kulek, a następnie manipulowali nimi za pomocą pól elektrycznych. W ten sposób uzyskali unoszące się w powietrzu piksele, z których można tworzyć obrazy. Nowa technologia, zwana JOLED, zostanie zaprezentowana w bieżącym tygodniu podczas konferencji w Japonii.

Stworzyliśmy w powietrzu wyświetlacz z unoszącymi się swobodnie pikselami. Każdy z pikseli może być w kontrolowany sposób obrócony, dzięki czemu możemy uzyskać różne kolory i obrazy. Otwiera to nowe możliwości, gdzie komputery i mobilne wyświetlacze będą mogły zostać rozszerzone na trójwymiarowe środowisko ponad wyświetlaczem - mówi profesor Sriram Subramanian z University of Sussex.

Fizyczne piksele są unoszone w powietrzu za pomocą zestawu miniaturowych głośników ultradźwiękowych, a można nimi manipulować dzięki zmianom pola elektrycznego generowanego przez niewielkie elektrody. JOLED można opisać jako lewitujący e-ink, który może zmieniać kształt - mówi doktor Deepak Sahoo z Sussex. Najbardziej ekscytującym aspektem naszych badań jest udowodnienie, że możliwe jest skonstruowanie w pełni funkcjonalnego wyświetlacza stworzone z wielkiej liczby niewielkich unoszących się w powietrzu przedmiotów.

Myślimy o pikselach jako o niewielkich kwadratach zdolnych do zmiany koloru, które są powiązane z wyświetlaczem. JOLED zmienia naszą percepcję, pokazując, że mogą istnieć fizyczne piksele unoszące się w powietrzu. W przyszłości mogą dzięki temu powstać złożone trójwymiarowe obrazy zbudowane z pikseli, które będzie można dotknąć - stwierdza Asier Marzo z University of Bristol.

piksel lewitacja ultradźwięki obraz