Jak pirat dbał o załogę

| Humanistyka

Archeolodzy prowadzący badania na byłym okręcie flagowym jednego z najsłynniejszych piratów – Czarnobrodego – znaleźli przyrządy medyczne, świadczące o tym, że Czarnobrody dbał o zdrowie swojej załogi.

Jednostka, na której prowadzone są badania, to Queen Anne's Revenge. To były francuski statek do przewozu niewolników, który Czarnobrody zdobył w listopadzie 1717 roku. Przejęcie statku przyszło mu z łatwością, gdyż większość jego załogi była chora lub zmarła z powodu choroby. Kilka miesięcy później Queen Anne's Revenge osiadł na mieliźnie w Północnej Karolinie. Czarnobrody i część załogi opuścili jednostkę zabierając większość łupu. Niedługo potem Czarnobrody zginął w bitwie.

Queen Anne's Revenge został znaleziony w 1996 roku, a odkryte na nim niedawno przyrządy medyczne wskazują, że zdrowie załogi było ważne dla pirata. W tym czasie marynarze cierpieli na wiele chorób, musieli zmagać się z ranami, problemami z zębami czy oparzeniami. Czarnobrody, po zdobyciu na Francuzach swojej jednostki flagowej, zwolnił większość francuskiej załogi, ale zatrzymał sobie trzech lekarzy i kilku innych specjalistów. Archeologom udało się nawet ustalić nazwiska tych lekarzy. Najciekawszym jednak znaleziskiem są przyrządy, które mieli oni ze sobą.

Na wraku znaleziono m.in. strzykawkę do cewki moczowej. Analizy wykazały, że była w niej rtęć, zatem archeolodzy przypuszczają, że mogła ona być używana do leczenia syfilisu. Odkryto też pozostałości dwóch lewatyw. Nie zbadano jeszcze ich wnętrza, nie wiadomo zatem, w jakim celu były stosowane. Z kolei niewielka miseczka z rączką była prawdopodobnie stosowana przy upuszczaniu krwi. Archeolodzy odnaleźli też moździerz i odważniki wykorzystywane przy wytwarzaniu leków oraz pojemniki na lekarstwa. Niektóre z wydobytych przedmiotów mogły mieć zarówno zastosowania medyczne jak i niemedyczne. Naukowcy mówią, że srebrna igła czy nożyczki mogły być przydatne podczas operacji. Podobnie jak zestaw zacisków, który mógł służyć do ograniczania utraty krwi w czasie amputacji.

Jednak oprócz przyrządów medycznych Czarnobrody potrzebował też lekarstw. Wiadomo, że w 1718 roku, gdy przez tydzień blokował port w Charleston w Południowej Karolinie, udało mu się przechwycić statek, który usiłował prześliznąć przez blokadę. Czarnobrody zażądał, by w zamian za wydanie załogi przysłano mu skrzynię z lekami i zagroził, że w przeciwnym razie wyśle gubernatorowi głowy więźniów. Żądanie pirata zostało spełnione.

Czarnobrody zginął w listopadzie 1718 roku w walce ze ścigającymi go okrętami brytyjskiej Marynarki Wojennej.

pirat Czarnobrody zdrowie medycyna strzykawka leki