Post zmniejsza poziom neurotoksycznego białka

| Medycyna
Patrick Hoesly, CC

U myszy specjalny schemat odżywiania pomaga usunąć nieprawidłowe (neurotoksyczne) białko odpowiedzialne za pląsawicę Huntingtona.

Naukowcy z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej wykazali, że ograniczając gryzoniom dostęp do pokarmu do 6 godzin dziennie, można stymulować autofagię, a więc proces trawienia przez komórkę obumarłych lub uszkodzonych jej elementów. Zabieg ten prowadził do znaczącego spadku poziomu zmutowanej huntingtyny (ang. mutant huntingtin protein, mHTT) w mózgu.

Wiemy, że pewne aspekty autofagii nie działają prawidłowo u pacjentów z pląsawicą Huntingtona. Nasze ustalenia pokazują, że przynajmniej u myszy, dzięki postowi lub jedzeniu w ściśle wyznaczonych porach - bez podjadania między posiłkami - organizm zaczyna w większym stopniu wykorzystywać alternatywny, nadal funkcjonalny, mechanizm autofagii, który pomaga obniżyć poziom mHTT w mózgu - wyjaśnia Dagmar Ehrnhoefer.

Autorzy artykułu z pisma Acta Neuropathologica Communications podkreślają, że współczesne strategie terapeutyczne, które mają obniżyć poziom mHTT, są wycelowane w gen IT15. Najnowsze wyniki sugerują jednak, że alternatywnym podejściem może być stymulowanie autofagii, np. za pomocą diety.

pląsawica Huntingtona zmutowana huntingtyna mHTT post autofagia Dagmar Ehrnhoefer