Składnik kremów działa jak ograniczenie kalorii

| Zdrowie/uroda
Shawn Campbell, CC

Alantoina, która powstaje z kwasu moczowego w korzeniach fasoli czy kasztanowca i jest stosowana w wielu kremach przeciwstarzeniowych, naśladuje skutek ograniczenia spożycia kalorii i wydłuża życie nicieni C. elegans nawet ponad 20%.

Wykazano, że ograniczenie spożycia kalorii korzystnie wpływa na zdrowie ludzi i choć potrzeba dalszych badań, nasze wyniki mogą znaleźć zastosowanie w terapii chorób związanych z wiekiem - uważa dr João Pedro de Magalhães z Uniwersytetu w Liverpoolu.

Chcąc zidentyfikować mimetyki zmniejszenia liczby kalorii, Brytyjczycy skupili się na sygnaturach molekularnych ludzkich komórek potraktowanych lekami drobnocząsteczkowymi. Za pomocą algorytmów dopasowujących wzorce zestawili leki ze skutkami postu i w ten sposób wytypowali 11 substancji. Pięć z nich przetestowano na nicieniach.

Autorzy publikacji z pisma Aging Cell ustalili, że nicienie potraktowane alantoiną, rapamycyną (sirolimusem), trichostatyną A (TSA) i LY-294002 nie tylko żyły dłużej, ale i dłużej były zdrowe. Kiedy te same związki przetestowano na zmodyfikowanych genetycznie osobnikach, okazało się, że wydłużały życie w podobny sposób jak ograniczenie kalorii. Molekularne badania alantoiny sugerują, że działa ona za pośrednictwem innego mechanizmu niż rapamycyna, znana substancja wydłużająca życie.

Doktorant Shaun Calvert podkreśla, że konieczne są dalsze badania na modelu ssaczym. Kolejnym krokiem powinno także być zrozumienie mechanizmu działania alantoiny, co może wskazać na nowe szlaki związane z długowiecznością.

post kalorie ograniczanie alantoina długowieczność nicienie C. elegans João Pedro de Magalhães Shaun Calvert