Chcieli stworzyć "promień śmierci"

| Ciekawostki
TheAlienessGiselaGiardino

FBI zatrzymało dwóch mężczyzn, którzy chcieli wybudować działo emitujace śmiertelną dawkę promieniowania X. Śledczy mówią, że działo miało zostać umieszczone na ciężarówce i składać się ze źródła promieni X, źródła zasilania oraz urządzenia do zdalnego uruchamiania. Miało emitować promieniowanie o mocy 8-10 grejów (Gy). To kolosalna dawka. Podczas standardowego prześwietlenia otrzymuje się dawki od 0,1 do 2,5 miligrejów, a podczas radioterapii dawkę 20-80 grejów, ale podawanych w porcjach po 1,5-2,5 Gy. Jednorazowe napromieniowanie człowieka dawką 5 Gy prowadzi do śmierci w ciągu dwóch tygodni. Ofiary  działa nie odczuwałyby jego działania do czasu, aż pojawiłyby się pierwsze objawy.

Zatrzymani przez FBI to 49-letni Glendon Scott Crawford, podobno członek Ku-Klux-Klanu, i 54-letni Eric Feight. Ich celem byli "wrogowie Izraela", przede wszystkim muzułmanie.

Obaj panowie mieli odpowiednie przygotowanie, by myśleć o produkcji swojej broni. Crawford pracuje jako robotnik w GE, a Feight to pracownik jednej z firm samochodowych często współpracujacych z GE. W kwietniu ubiegłego roku Crawford skontaktował się z dwiema żydowskimi organizacjami, szukając wsparcia finansowego na produkcję broni, której mógłby używać Izrael. Wtedy właśnie FBI rozpoczęło śledztwo. Agenci udawali potencjalnie zainteresowanych nową bronią. Pod koniec ubiegłego roku Crawford wybrał się do Północnej Karoliny, by spotkać się z wysoko postawionym członkiem KKK oraz dwoma biznesmenami. Wszyscy oni współpracowali z FBI.

Niewykluczone, że Crawford ma jeszcze jakiegoś wspólnika. Mężczyzna przeszedł niedawno operację i bał się, że jej nie przeżyje. Próbował zorganizować przekazanie swojej dokumentacji i komputera jakiejś innej osobie, która miałaby kontynuować jego dzieło.

FBI zapewnia, że dzięki zaangażowania organów ścigania na wczesnym etapie budowy działa, w żadnym momencie nie było zagrożone niczyje życie ani zdrowie. Obu mężczyznom postawiono zarzuty konspiracji w celu wyprodukowania broni masowej zagłady. Według amerykańskiego prawa kryminalnego bronią taką jest m.in. broń emitująca promieniowanie na tyle silne, że może być niebezpieczne dla ludzkiego życia.

Podejrzanym grozi do 15 lat więzienia, 5 lat nadzoru kuratora oraz 250 000 dolarów grzywny.

promienie X działo promieniowanie FBI