Najbardziej kompleksowy przeszczep twarzy w historii

| Zdrowie/uroda
University of Maryland

Na University of Maryland dokonano najbardziej kompleksowego przeszczepu twarzy w historii. Pacjent zyskał nową twarz, szczęki, zęby i język. Sama operacja trwała 36 godzin, a drugie tyle zajęły bezpośrednie przygotowania do niej. W zabieg zaangażowano ponad 150-osobowy zespół pielęgniarek i specjalistów oraz interdyscyplinarny zespół lekarzy.

Galeria (4)

University of Maryland University of Maryland wszystkie zdjęcia »

Na czele zespołu dokonującego transplantacji stał profesor Eduardo D. Rodriguez, specjalista chirurgii plastycznej i rekonstrukcyjnej oraz chirurgii twarzowo-szczękowej. W zabieg zaangażowano grono specjalistów chirurgii czaszkowei i mikrochirurgii rekonstrukcyjnej.

Wykorzystaliśmy nowatorskie metody chirurgiczne i techniki komputerowe, by precyzyjnie przeszczepić twarz, szczękę, zęby i część języka. Transplantacja obejmowała wszystkie tkanki miękkie od góry czaszki po szyję, w tym mięśnie umożliwiające ekspresję twarzy oraz nerwy czuciowe i ruchowe. Naszym celem jest odzyskanie przez pacjenta funkcji twarzy i uzyskanie przy tym estetycznie zadowalającego wyniku - mówi Rodriquez.

Pacjentem jest 37-letni Richard Lee Norris, który w 1997 roku wskutek wypadku z bronią palną odniósł poważną ranę. Od tamtego czasu przeszedł liczne zabiegi ratujące życie oraz operacje rekonstrukcyjne. Stracił policzki, nos, miał ograniczoną ruchomość ust.

Po raz pierwszy pacjent pojawił się na University of Maryland w 2005 roku i omawiał z profesorem Rodriguezem ewentualną rekonstrukcję.

Przeprowadzenie operacji było możliwe dzięki grantowi przekazanemu przez Office of Naval Research, które od dawna współpracuje z uczelnią. Grant pozwolił na prowadzenie badań klinicznych nad tak szeroko zakrojonymi przeszczepami twarzy.

przeszczep twarzy szczęka język chirurgia plastyczna chirurgia rekonstrukcyjna