Nowa nadzieja dla chorych z przewlekłą niewydolnością nerek

| Medycyna
Tareq Salahuddin, CC

Australijscy naukowcy wykazali, że łączne wykorzystanie dorosłych komórek macierzystych i białka zwanego serelaksyną odwraca bliznowacenie i zmniejsza poziom markerów uszkodzenia nerek w przewlekłej niewydolności nerek (PNN). Jak można się domyślić, oddala to perspektywę dializ i przeszczepu.

Zademonstrowaliśmy, że dorosłe komórki macierzyste i serelaksyna, które w pojedynkę mają ograniczony wpływ na odwrócenie bliznowacenia nerek, łącznie zapewniają znaczącą ochronę przed ich uszkodzeniem - opowiada prof. Sharon Ricardo z Monash University.

Wg Ricardo, komórki macierzyste nie tyle zamieniają się w komórki nerek, co pomagają w naprawie uszkodzonym komórkom tego narządu. Niestety, potencjał komórek macierzystych jest zmniejszony u pacjentów, którzy wskutek choroby mają dużo blizn.

Sądzimy, że zmniejszając bliznowacenie związane z PNN, serelaksyna tworzy warunki do podania komórek macierzystych i może poprawić ich żywotność oraz skuteczność terapeutyczną - podsumowuje prof. Chrishan Samuel.

przewlekła niewydolność nerek PNN dorosłe komórki macierzyste serelaksyna bliznowacenie uszkodzenie dializa przeszczep Sharon Ricardo Chrishan Samuel