Powstał przewodnik turystyczny po Podlasiu dla osób niewidomych i słabowidzących

| Ciekawostki
Fundacja Szansa dla Niewidomych

Powstał przewodnik turystyczny po Podlasiu dla osób niewidomych i słabowidzących. Jego autorem jest dr inż. arch. Maciej Kłopotowski z Politechniki Białostockiej (PB). Książkę pt. „Podlasie na wyciągnięcie ręki – przewodnik turystyczny dla osób niewidomych i słabowidzących” wydano we współpracy z białostockim oddziałem Fundacji Szansa dla Niewidomych. Przewodnik jest efektem projektu współfinansowanego ze środków województwa podlaskiego.

Fot. Maciej Giedrojć Juraha, Politechnika Białostocka Fundacja Szansa dla Niewidomych

Wyjątkowe wydawnictwo w ograniczonym nakładzie

W publikacji wykorzystano technikę druku transparentnego, który łączy powiększony czarnodruk i zapis brajlowski. Czytelnik znajdzie tu również tyflografiki.

Opisałem w tym przewodniku najważniejsze zabytki Podlasia oraz omówiłem ich dostępność dla osób niewidomych i niedowidzących. W przypadku Białegostoku to, oczywiście, Pałac Branickich, Archikatedra Białostocka, Bazylika pw. św. Rocha, Ratusz, największe cerkwie... Jest też Szlak Tatarski, Kraina Otwartych Okiennic oraz te obiekty w podlaskich parkach narodowych, do których mogą dotrzeć osoby niewidome - wyjaśnił wykładowca Politechniki Białostockiej.

Wydano tylko 25 egzemplarzy dwutomowego przewodnika. Mają one zostać bezpłatnie przekazane osobom z niepełnosprawnością wzrokową oraz instytucjom publicznym znajdującym się na terenie województwa podlaskiego.

Krok w kierunku aktywizacji w zakresie turystyki

Choć branża turystyczna w coraz większym stopniu zwraca uwagę na kwestie dot. niepełnosprawności, na razie skupia się głównie na osobach z niepełnosprawnością ruchową. Jak podkreślono w komunikacie prasowym PB, powodem jest niedostateczna wiedza na temat tego, w jaki sposób dostosować ofertę turystyczną do potrzeb ludzi z dysfunkcją wzroku.

Wydanie przewodnika to dobry krok, choć pewnie wciąż niewystarczający, w kierunku aktywizacji osób z niepełnosprawnością wzroku w zakresie turystyki. Wciąż mało wiemy, gdzie znajdują się obiekty, które mogą zwiedzić i poznać osoby niewidome i słabowidzące. Barierą jest także to, że nawet do tych modeli oraz eksponatów, które są dostępne haptycznie, osoby te nie mogą dotrzeć samodzielnie, na ogół potrzebują wsparcia przewodnika - podsumowuje dr inż. arch. Kłopotowski.

Na stronie Fundacji Szansa dla Niewidomych znajdują się linki [PDF1] [PDF2] do pobrania obu tomów publikacji.

przewodnik turystyczny Podlasie na wyciągnięcie ręki – przewodnik turystyczny dla osób niewidomych i słabowidzących Maciej Kłopotowski Fundacja Szansa dla Niewidomych