Enzym dla osób z celiakią

| Medycyna
mr.bologna, CC

Glutenospecyficzny enzym ALV003 ogranicza kontakt chorych na celiakię z glutenem, zmniejszając ewentualne uszkodzenia jelita cienkiego.

W ramach eksperymentu ochotnikom codziennie podawano do 2 g glutenu (stanowi to odpowiednik połowy kromki białego chleba z USA). Zespół ze Szpitala Uniwersytetu w Tampere zauważył, że doustne podanie ALV003 w czasie spożycia glutenu zmniejszało uszkodzenia jelita cienkiego. Wydaje się, że enzym jest dobrze tolerowany, gdyż objawy ze strony przewodu pokarmowego, takie jak mdłości i ból brzucha, były większe w grupie zażywającej placebo.

Jak podkreśla szefowa fińskiego zespołu Marja-Leena Lahdeaho, całkowite wyeliminowanie glutenu jest bardzo trudne. Trudno przecenić potencjał ALV003, zważywszy, że ciągła ekspozycja na niskie dawki glutenu prowadzi do występowania u pacjentów uporczywych objawów i przewlekłego stanu zapalnego jelit [...].

Naukowcy podkreślają, że przez wszechobecność glutenu w fabrykach może dochodzić do skażenia teoretycznie bezglutenowych pokarmów (oznacza to, że towary są niewłaściwie oznaczane). Ponieważ gluten w śladowych ilościach występuje także w kleju kopert czy w produktach do makijażu, spożywają go nawet najbardziej zdyscyplinowani pacjenci. Mając to wszystko na uwadze, Finowie zaznaczają, że powstanie terapii farmakologicznej, która uzupełniłaby lub zastąpiła bezglutenową dietę, jest konieczne.

pszenica gluten ALV003 enzym celiakia jelito cienkie uszkodzenia Marja-Leena Lahdeaho