Robot-origami do zadań we wnętrzu ciała

| Medycyna
MIT

W czasie eksperymentów przeprowadzonych w sztucznym ludzkim przełyku i żołądku naukowcy z MIT, University of Sheffield i Tokijskiego Instututu Technologii zaprezentowali niewielkiego robota-orgiami, który rozwija się z połkniętej pastylki, a następnie - sterowany przez zewnętrzne pole magnetyczne - dociera do żołądka, gdzie może np. usunąć połkniętą przez dziecko baterię czy opatrzyć ranę.

Obserwowanie, jak nasz robot robi coś, co może mieć istotne zastosowanie w opiece medycznej, jest naprawdę ekscytującym przeżyciem. Do zadań we wnętrzu ciała potrzebujemy kontrolowalnego, swobodnie poruszającego się robota. Jeśli urządzenie jest na uwięzi, bardzo trudno jest je kontrolować i wprowadzić do organizmu - mówi profesor Daniela Rus, dyrektor Computer Science and Artificial Intelligence Laboratory (CSAIL) na MIT.

Nowy robot napędza sam siebie. Za pomocą specjalnych wypustek przyczepia się do powierzchni, wygina się, dochodzi do zmiany środka ciężkości i urządzenie się przesuwa. Nowy robot składa się z dwóch warstw identycznego materiału, pomiędzy którymi znajduje się warstwa kurcząca się pod wpływem ciepła. Odpowiednie nacięcia decydują, jak robot się rozłoży, gdy warstwa środkowa ulegnie skurczeniu. Urządzenie zostało zaprojektowane tak, by radziło sobie w wypełnionymi płynami żołądku. Tam też potrafi się poruszać. Do robota przymocowano również niewielki magnes, który reaguje na zmiany pola magnetycznego, co pozwala na kontrolowanie urządzenia. Podczas eksperymentów magnes ten został również wykorzystany do podniesienia baterii z symulowanego żołądka.

Każdego roku w samych tylko Stanach Zjednoczonych lekarze mają do czynienia z 3500 pacjentami, którzy połknęli baterię. Gdy pozostanie ona zbyt długo w żołądku, może dojść do jego poparzenia. Już teraz zatem widzimy, że robot-origami może znaleźć praktyczne zastosowanie w opiece medycznej.

 

robot-origami żołądek