Tak zbierano miód 7500 lat temu. W Hiszpanii znaleziono wspaniały rysunek naskalny

| Humanistyka
Martínez et al. 2021

W hiszpańskiej gminie Castellote w Teruel (Aragonia) odkryto niezwykły rysunek naskalny sprzed około 7500 lat. Przedstawia on osobę wspinającą się po drabinie, by podebrać miód pszczołom. To najdokładniejszy i najlepiej zachowany na hiszpańskim wybrzeżu Morza Śródziemnego rysunek przedstawiający tego typu aktywność.

Odkrycia dokonano w jaskini Barranco Gomez, gdzie rysunki znajdują się w trzech sekcjach na przestrzeni 12,5 metra. W pierwszej z nich widać figurę osoby z wyraźnie zaznaczoną twarzą, która wspina się po drabinie do gniazda. Widzimy, że scena powstałą w czasach, gdy istniały już bardziej zaawansowane techniki wspinania. Widzimy, że drabina została zaczepiona w pobliżu gniazda oraz umocowana do skały za pomocą pala w połowie wysokości, by zapewnić jej większą stabilność.

Jaskinia Barranco Gomez znajduje się na brzegach Gwadelupy. Wraz z setkami  innych miejsc w Hiszpanii tworzy wyjątkowy zespół lewantyńskiej sztuki naskalnej, wpisanej na listę światowego dziedzictwa ludzkości.

rysunek naskalny sztuka lewantyńska zbieranie miodu