Jajko w sałatce zwiększa wchłanianie karotenoidów

| Zdrowie/uroda
Asbjørn Sørensen Poulsen, CC

Dodanie jajka do sałatki z dużą ilością warzyw to skuteczna metoda zwiększenia wchłaniania karotenoidów, czyli rozpuszczalnych w tłuszczach związków, które pomagają zmniejszyć stan zapalny i stres oksydacyjny.

Jedzenie sałatki z wieloma kolorowymi warzywami zapewnia kilka unikatowych rodzajów karotenoidów, w tym beta-karoten, luteinę, zeaksantynę i likopen. Lipidy zawarte w całych jajach zwiększają ich wchłanianie - podkreśla prof. Wayne Campbell z Purdue University.

Większość ludzi nie ma w diecie wystarczającej ilości warzyw, a w tym samym czasie coraz więcej osób jada sosy sałatkowe z obniżoną zawartością lub pozbawione tłuszczu. Nasze badania pokazują, że spożywając także gotowane jajo, zyskujemy więcej sprzyjających zdrowiu karotenoidów [...]. Jajka, produkt zawierający egzogenne aminokwasy, nienasycone kwasy tłuszczowe i witaminy B, mogą być wykorzystane do zwiększenia wartości odżywczej warzyw [...] - wyjaśnia dr Jung Eun Kim.

W ramach eksperymentu ochotnicy jedli w różnych momentach sałatkę z mieszanych warzyw bez jajek, sałatkę z 1,5 jajka oraz sałatkę z 3 jajkami. Wszystkie warianty podawano z 3 g oleju rzepakowego. Druga zawierała 75 g, a trzecia 150 g rozmąconego jajka. Okazało się, że w przypadku 3. sałatki wchłanianie karotenoidów było 3,8-krotnie większe niż w sałatce bez jaj.

W studium wykorzystano rozmącone jaja, by mieć pewność, że badani zjedli i żółtko, i białko. Choć nie testowano innych form [podania] jajka, sądzimy, że wyniki będą porównywalne, póki spożywane będzie żółtko - uważa Campbell, który testował też sałatki z różnymi ilościami olejów sojowego, rzepakowego i masła.

Lipidy z dressingów także zwiększają absorpcję karotenoidów, ale łatwo użyć ich za dużo i spożyć za dużo kalorii. Wiele sosów zawiera ok. 140-160 kalorii na porcję [...], zaś jedno duże jajo to zaledwie 70 kalorii i aż 6 g białka. Nie znając właściwej wielkości porcji sosu, ludzie często wpadają w pułapkę zbyt dużej kaloryczności sałatki, wszyscy jednak wiemy, jaki jest rozmiar porcji jaja - podsumowuje Campbell.

sałatka warzywa karotenoidy beta-karoten likopen luteina zeaksantyna wchłanianie stres oksydacyjny stan zapalny lipidy jajko jajo Wayne Campbell Jung Eun Kim