Czy można osiwieć od zmartwień?

| Medycyna

Każdy się czymś denerwuje. Jeden ściga się z terminami, inny zmaga z kłopotami osobistymi. Dlatego naukowcy postanowili sprawdzić, czy rzeczywiście można osiwieć ze zgryzoty.

Chociaż ludzie twierdzą, że wszystkiemu winien jest stres, nie udowodniono, że rzeczywiście ma on jakiś wpływ na zmianę barwy włosów — tłumaczy Jeffrey Miller, profesor nadzwyczajny dermatologii z Penn State\'s College of Medicine. Tak naprawdę przeprowadzono niewiele badań nad wpływem stresu dnia codziennego na siwienie.

Włosy siwieją, ponieważ komórki przestają produkować barwnik — melaninę. To naturalna część procesu starzenia się.

Można wyróżnić 3 fazy cyklu wzrostu włosa: intensywnego wzrostu (anagen), zaniku (katagen) i odpoczynku (telogen).

Anagen trwa od 2 do 8 lat, bo tyle przeciętnie rośnie zdrowy włos. Potem podstawka mieszka włosa kurczy się. Przejściowy etap, zwany katagenem, trwa jedynie od 2 tygodni do miesiąca. Przez następne 2-4 miesiące mieszek odpoczywa (trwa telogen). Następnie zalążek włosa zapoczątkowuje życie nowego pokolenia: nowy włos wypycha stary, który znajdziemy w wannie, na ręczniku albo na zębach grzebienia. Codziennie tracimy od 50 do 100 włosów.

Ostatnio opisano jeszcze 2 fazy: egzogen i kenogen. Egzogen to etap wypadania starego włosa (stanowi więc na dobrą sprawę sam koniec telogenu), natomiast kenogen określa się mianem właściwej fazy spoczynkowej. To stan, kiedy po wypadnięciu włosa nie wyrasta nowy, bo mieszek włosowy jest pusty. Uznaje się go za normę, gdy dotyczy tylko kilku procent włosów. Nie wiadomo, jakie czynniki decydują, czy po telogenie nastąpi anagen, czy kenogen.

Miller podkreśla, że w miarę starzenia się poszczególne etapy ulegają skróceniu. Krótszy cykl przyspiesza rozpad melaniny. Im szybciej włosy wypadają, tym prędzej komórki pigmentowe przestają pracować. Melanina występuje w skórze, oczach oraz włosach. Ilość barwnika determinuje kolor. Brunetki mają go dużo, blondynki mniej. W białych włosach w ogóle nie ma melaniny. Siwe włosy to "mieszanina" włosów zabarwionych i białych. Proces rozpoczyna się w 4. dekadzie życia, ale siwe włosy widuje się niekiedy już u nastolatków. Początek siwienia zależy od predyspozycji genetycznych. Jeśli w rodzinie wszyscy szybko siwieją, prawdopodobieństwo, że podobnie stanie się w twoim przypadku, wzrasta.

Siwienie niezwykle trudno odwrócić. Niektóre typy leczenia, np. radioterpia, mogą spowodować, że białe włosy na powrót odzyskają swoją barwę. Naukowcy nie umieją tego wyjaśnić, ale badacze, zwłaszcza pracujący dla przemysłu kosmetycznego, próbują rozgryźć to zjawisko.

siwienie Jeffrey Miller Penn State\'s College of Medicine anagen katagen kelogen włosy egzogen kenogen