Nawet bez nadciśnienia sól wpływa na szereg narządów

| Medycyna
pboyd04, CC

Przeprowadzony przez amerykańskich naukowców przegląd badań pokazuje, że nawet przy braku nadciśnienia nadmiar sodu w diecie niekorzystnie wpływa na szereg narządów, w tym na serce, nerki, układ nerwowy czy naczynia krwionośne.

[Osobnicze] reakcje ciśnienia krwi w odpowiedzi na zmiany zawartości sodu w diecie znacznie się różnią, co doprowadziło do powstania teorii "sodowrażliwego ciśnienia". Nie ma wystandaryzowanych wytycznych klasyfikowania jednostek jako sodowrażliwych, ale jeśli ciśnienie krwi rośnie w okresach wysokiego spożycia sodu, a spada w czasie ograniczonego spożycia, danego człowieka uznaje się za wrażliwego na sól. Jeśli nie ma reakcji na zmniejszoną konsumpcję, uważa się go za opornego na sól - wyjaśnia William Farquhar z University of Delaware.

Autorzy artykułu z Journal of the American College of Cardiology podkreślają jednak, że nawet gdy ktoś jest oporny na sól, obserwuje się negatywny wpływ sodu na wiele narządów i tkanek.

W naczyniach ogranicza on działanie śródbłonka, którego komórki pośredniczą m.in. w koagulacji czy adhezji płytek. Podwyższony poziom sodu w diecie może poza tym zwiększyć sztywność tętnic.

W ramach wcześniejszych badań Farquhar i David Edwards wykazali, że nadmierne spożycie soli upośledza zależne od śródbłonka rozszerzanie naczyń i funkcje mikrowaskulatury. W obu przypadkach zjawiska te były niezależne od zmian w ciśnieniu krwi.

Duża ilość sodu w diecie może także prowadzić do przerostu lewej komory serca [...]. Stopniowe zwiększanie grubości jej ścian powoduje ostatecznie, że serce nie jest w stanie wyrzucać krwi do aorty z taką siłą jak zdrowy narząd - wyjaśnia Edwards.

W przypadku nerek nadmiar Na prowadzi do pogorszenia ich funkcji (obserwuje się je przy minimalnym wzroście ciśnienia).

Co istotne, sód może też "uwrażliwiać" układ współczulny, czyli część autonomicznego układu nerwowego odpowiadającą za mobilizację ustroju, wywołując silniejszą reakcję na szereg bodźców. Nawet jeśli ciśnienie krwi nie jest podwyższone, przewlekle nasilona obwodowa aktywność układu współczulnego może niekorzystnie wpływać na docelowe organy - opowiada Farquhar.

sól sód nadciśnienie nerki serce przerost lewej komory układ współczulny William Farquhar David Edwards