Adonis - najstarsze drzewo Europy

| Nauki przyrodnicze
Dr Oliver Konter, Moguncja

Datowanie dendrochronologiczne sosny bośniackiej (Pinus heldreichii) z gór Pindos na północy Grecji wykazało, że ma ona ponad 1075 lat i jest tym samym najstarszym żyjącym w Europie drzewem. Sędziwy okaz odkryli naukowcy z 3 Uniwersytetów: Sztokholmskiego, w Moguncji i Arizony. Szefem wyprawy był szwedzki dendrochronolog Paul J. Krusic.

Na granicy drzew gór Pindos odkryto ponad 12 tysiącletnich okazów. Wiele lat temu czytałem pracę dyplomową o tym bardzo interesującym lesie z Grecji. Zespół próbuje odtworzyć historię klimatu, dlatego jednym z motywów było znalezienie starych drzew. By określić wiek, musimy pobrać rdzeń, sięgający od zewnątrz do samego środka. [W tym przypadku] mierzy on metr i ma 1075 słojów rocznych - opowiada Krusic.

Zespół liczy na to, że słoje roczne z drzew takich jak opisana sosna bośniacka i tych przewróconych w ubiegłych stuleciach staną się źródłem danych nt. warunków środowiskowych panujących w minionych tysiącleciach.

Naukowcy nadali sośnie imię Adonis. Zważywszy na historię otaczającą drzewo, jestem pod wrażeniem: te wszystkie imperia, które się tu przewijały (Bizantyńskie i Ottomańskie), ci wszyscy ludzie... Tyle rzeczy mogło doprowadzić do końca Adonisa, tymczasem las pozostawał zasadniczo nietknięty przez ponad tysiąc lat.

Tysiącletnie drzewa znaleziono podczas ekspedycji badawczej przeprowadzonej w ramach Navarino Environmental Observatory, wspólnego przedsięwzięcia Uniwersytetu Sztokholmskiego, Akademii Ateńskiej i firmy TEMES.

sosna bośniacka Adonis Grecja Pindos granica drzew Paul J. Krusic