Drabinka dla płazów ratuje życie i populację

| Ciekawostki
Zrzut ekranowy

Organizacja Warwickshire Amphibian and Reptile Team (WART) umieszcza w kanałach odpływowych na poboczu dróg pokryte siatką aluminiowe drabinki dla płazów. Docelowo znajdą się one w 20 lokalizacjach w pobliżu miejsc lęgowych tych zwierząt. Zabieg ma wspomóc kurczące się populacje płazów z West Midlands.

Płazy przybywają na gody. Docierają do drogi, pokonują ją, a idąc poboczem, wchodzą w końcu do kanału. Wtedy jest już po wszystkim - zaznacza monter drabinek Tim Jenkins. Instalując drabinki, pomagamy im się wydostać ze studzienki [...].

Koszt drabinki zaprojektowanej przez Brytyjskie Towarzystwo Herpetologiczne to 15 funtów. WART ma nadzieję, że jej działania zainspirują inne organizacje ekologiczne z Wielkiej Brytanii. Płazy są niedostrzeganymi istotami, a spełniają w ekosystemie ważną rolę. Są wprost nieocenione dla ogrodów, bo zjadają całe mnóstwo potencjalnych szkodników - bezkręgowców.

Problem płazów wpadających w pułapkę kanałów/studzienek odpływowych nie ogranicza się, oczywiście, wyłącznie do Wielkiej Brytanii.

studzienka kanał odpływowy płazy drabinki Warwickshire Amphibian and Reptile Team WART Tim Jenkins