Inteligentna szczotka do włosów

| Ciekawostki

Pięciu wynalazców z japońskiej firmy Kao Corporation opracowało inteligentną szczotkę do włosów. Dzięki niej można ocenić na skali od 1 do 10 zniszczenia spowodowane przez zabiegi, którym poddawane są włosy (m.in. przez koloryzację czy rozjaśnianie).

Szczotka analizuje dźwięki wydawane przez włosy podczas czesania, a to podobno może sporo powiedzieć na temat ich kondycji.

W szczotkę wbudowana jest specjalna aluminiowa płytka o długości kilku mikrometrów, którą najpierw się poleruje i piaskuje. Do niej przymocowany jest mikrofon, zbierający wibracje powodowane przez włosy przeciągane po powierzchni płytki oraz urządzenie mierzące i nagrywające opór stawiany przez włosy podczas czesania.

Szczotka łączy się bezprzewodowo z komputerem stacjonarnym, który porównuje dźwięki i pomiary oporu. Testy przeprowadzone w salonie fryzjerskim w Tokio wykazały, że zdrowe włosy hałasują dużo mniej od brudnych włosów z rozdwojonymi końcówkami. Wysoki dźwięk o dużej częstotliwości wskazuje na zastosowanie zbyt dużych ilości środków rozjaśniających.

Wynalazcy mają nadzieję, że ich urządzenie pozwoli fryzjerom lepiej pielęgnować włosy klientów.

szczotka do włosów opór Kao Corporation salon fryzjerski