Sztuczna inteligencja pokonała ludzi na kolejnym polu

| Technologia
Davide Restivo, CC

Sztuczna inteligencja dogania ludzi w kolejnych zadaniach. Alibaba i Microsoft stworzyły, niezależnie od siebie, sztuczną inteligencję, która jest lepsza od człowieka w opracowanym na Uniwersytecie Stanforda teście czytania ze zrozumieniem.
Test składa się z ponad 100 000 pytań i jest uznawany za jeden z najlepszych na świecie testów służących sprawdzaniu maszynowego czytania. Aby go zdać, komputer musi przyswoić dużą ilość danych i precyzyjnie odpowiadać na zadawane pytania. Wszystko, oczywiście, w języku naturalnym.

Ludzie osiągają w tym teście średnio 82,304 punktu. Tymczasem algorytmy opracowane przez należący do Alibaby Institute of Data Sciences of Technologies uzyskały 82,44 punktu. Dzień później sztuczna inteligencja Microsoftu uzyskała w teście 82,650 punktu.
Test Stanforda bazuje na ponad 500 artykułach z Wikipedii. Na ich podstawie opracowano pytania, na które zdający test muszą udzielić precyzyjnych odpowiedzi.

Wyniki uzyskane w testach przez algorytmy Alibaby i Microsoftu oznaczają, że maszyny potrafią precyzyjnie odpowiedzieć np. na pytanie Co powoduje deszcz?. Technologia jest już zatem na tyle rozwinięta, że będzie można ją stopniowo wdrażać do takich zadań jak obsługa klienta, online'owe udzielanie prostych porad medycznych czy też oprowadzanie wycieczek po muzeach.

sztuczna inteligencja człowiek czytanie ze zrozumieniem