Związek tłuszczów trans z pogorszeniem pamięci

| Psychologia
muhammad.u (Muhammad Usman), CC

Wyższe spożycie trans nienasyconych kwasów tłuszczowych wiąże się z gorszym funkcjonowaniem pamięciowym u mężczyzn w wieku 45 lat i młodszych. Tłuszcze trans wykorzystuje się często w produktach przetworzonych jako polepszacze smaku czy tekstury.

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego analizowali dane dostarczone przez 1018 osób (kobiety i mężczyzn). Wszystkich poproszono o wypełnienie kwestionariusza dietetycznego i udział w teście pamięciowym.

Średnio panowie w wieku 45 i młodsi przypominali sobie 86 słów. Każdy dodatkowy gram tłuszczów trans dziennie pogarszał jednak wynik o 0,76 wyrazu. Zgodnie z wyliczeniami, w porównaniu do podobnych mężczyzn niejedzących tłuszczów trans, panowie z najwyższym odnotowanym spożyciem mogli sobie przypomnieć aż 12 słów mniej. Związek utrzymywał się po wzięciu poprawki na wiek, poziom aktywności fizycznej, wykształcenie, pochodzenie etniczne i nastrój.

Wcześniej wykazano niekorzystny wpływ tłuszczów trans na inne filary działania mózgu - zachowanie i nastrój. Zgodnie z naszym stanem wiedzy, wcześniej nie powiązano ich z pamięcią czy innymi aspektami funkcjonowania poznawczego - zaznacza dr Beatrice A. Golomb.

Autorzy studium skupili się na mężczyznach z powodu małej liczby kobiet w tej grupie wiekowej. Ich uwzględnienie w analizie nie zmieniało jednak ogólnego wyniku. W starszych populacjach nie zaobserwowano związku trans nienasyconych kwasów tłuszczowych z pamięcią słowną, bo jak tłumaczy Golomb, nabywane z wiekiem urazy mózgu wpływają na wyniki testów pamięciowych, utrudniając wykrycie oddziaływań diety.

Tłuszcze trans powiązano dotąd z pogorszeniem profilu lipidowego i funkcjonowania metabolicznego, insulinoopornością, stanem zapalnym czy chorobami układu sercowo-naczyniowego. Przypomnijmy, że niedawno amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) zapowiedziała, że przemysłowe tłuszcze trans, czyli utwardzone oleje roślinne, muszą zostać wycofane w ciągu 3 lat.

trans nienasycone kwasy tłuszczowe tłuszcze trans pamięć pamięć słowna mężczyźni Beatrice A. Golomb