Trening wysokiej intensywności w sam raz dla seniorów?

| Zdrowie/uroda
Kamyar Adl (kamshots), CC

Krótkie sesje energicznych ćwiczeń korzystnie wpływają na zdrowie seniorów.

Naukowcy z Abertay University przeprowadzili pilotażowe studium z udział 12 emerytów. Wykazali, że trening wysokiej intensywności (ang. High Intensity Training, HIT), odmiana treningu siłowego rozpropagowana w latach 70. przez Arthura Jonesa, obniża ciśnienie krwi i poprawia ogólną sprawność.

Szkocki eksperyment to pierwsze studium nad wpływem HIT na seniorów. Przez 1,5 miesiąca grupa emerytów przychodziła do laboratorium 2 razy w tygodniu. Na początku ochotnicy ćwiczyli na rowerze stacjonarnym przez 6 sekund. Po powrocie tętna do normy zaczynali jazdę od nowa. Pod koniec studium długość ćwiczeń wydłużyła się nawet do minuty.

Wyniki opublikowane na łamach Journal of the American Geriatrics Society pokazały, że ciśnienie seniorów spadło o 9%, wzrosła za to ich zdolność dostarczania tlenu do mięśni. Zainteresowani donosili też, że codzienne czynności, takie jak spacer z psem czy wstawanie z fotela, stały się łatwiejsze.

Dr John Babraj podkreśla, że zachęcając starszych ludzi do aktywności, można zmniejszyć obciążenie systemów opieki zdrowotnej. Wiele chorób [np. cukrzyca] wiąże się z siedzącym trybem życia. Wg specjalisty, po konsultacji z lekarzem seniorzy mogliby ćwiczyć na własną rękę. Najłatwiejszym sposobem jest podbieganie pod górkę. Im bardziej stromo, tym trudniej, ale spróbuj dać z siebie wszystko przez 6 sekund.

Szkot przekonuje, że HIT jest bezpieczniejszy od spokojniejszych, ale dłuższych ćwiczeń, które w ogólnym rozrachunku bardziej obciążają serce.

trening wysokiej intensywności HIT seniorzy ciśnienie krwi ogólna sprawność rower treningowy dr John Babraj