Nowa wyspa spowoduje tsunami?

| Nauki przyrodnicze
Japońska Straż Wybrzeża

Naukowcy obawiają się, że nowo powstała wyspa może wywołać tsunami. Wulkaniczna wyspa pojawiła się w ubiegłym roku i szybko pochłonęła istniejącą dotychczas Nishinoshimę położoną w odległości około 1000 kilometrów na południe od Tokio. Nowa wyspa liczy sobie około 0,5 kilometra kwadratowego i szybko rośnie.

Każdego dnia ze znajdujących się na wyspie kraterów wydobywa się 200 000 metrów sześciennych lawy. Jeśli lawa nadal będzie gromadziła się na wschodzie wyspy, może dojść do osunięcia się materiału do oceanu i tsunami - ostrzega profesor Fukashi Maeno z Instytutu Badań Trzęsień Ziemi na Uniwersytecie Tokijskim. Uczony mówi, że osunięcie się 12 milionów metrów sześciennych lawy może spowodować pojawienie się fali tsunami o wysokości 1 metra, która będzie poruszała się z prędkością około 430 km/h. W ciągu 18 minut tsunami dotrze do odległej o 130 kilometrów wyspy Chichijima zamieszkanej przez około 2000 osób.

Profesor Maeno mówi, że najlepszym rozwiązaniem byłoby umieszczenie na nowej wyspie urządzeń monitorujących rozwój sytuacji. Jednak obecnie działalność wulkaniczna na wyspie uniemożliwia wysłanie tam kogokolwiek.

tsunami wyspa Nishinoshima