Zbadali mechanikę seksu delfinów

| Nauki przyrodnicze
Dara Orbach, Dalhousie University

Stosując nowe podejście, Kanadyjczycy zbadali biomechanikę seksu delfinów butlonosych.

Choć wydaje się intuicyjne, że penis doskonale pasuje do pochwy w czasie kopulacji, biomechanika i szczegóły anatomicznego dopasowania są dość złożone i rzadko się je bada. Walenie, np. delfiny i morświnowate, mają w pochwach niezwykłe fałdy, spirale i zachyłki, przez które, by zapłodnić jajo, muszą nawigować penis i plemniki - opowiada dr Dara Orbach z Uniwersytet Dalhousie.

Chcąc sprawdzić, jak głęboko penis penetruje waginę i które jego części wchodzą w kontakt z jakimi elementami anatomii samicy, po zdobyciu narządów płciowych naturalnie zmarłych waleni zespół Orbach opracował metodę wypełniania penisów, by doprowadzać do erekcji i symulować kopulację z próbkami tkanki pochwy. Penisy butlonosów zwyczajnych (Tursiops truncatus) mechanicznie pompowano i utrwalano w formalinie. Odmrożone waginy barwiono jodyną.

Najpierw narządy płciowe samców i samic badano za pomocą tomografu oddzielnie. Później penisy wypełniano w pochwie i skanowano łącznie. Obrazy zrekonstruowano w płaszczyźnie poprzecznej i strzałkowej.

Stworzono też silikonowe modele wnętrza pochwy. W ten sposób Kanadyjczycy chcieli sprawdzić, jak jej kształt koewoluował z kształtem penisa.

Większość poprzednich badań genitaliów koncentrowała się na penisie. Analiza zróżnicowania genitaliów łącznie u obu płci - w tym interakcji w czasie kopulacji - ma kluczowe znaczenie dla zrozumienia działających sił ewolucyjnych. Ssaki morskie stanowią ciekawy przypadek ewolucji kopulacji, bo muszą walczyć z unikatowymi wyzwaniami, np. jednoczesnym pływaniem w przestrzeni 3D i niedopuszczaniem do wlewania się wody morskiej do macicy.

Orbach dodaje, że badania kopulacji zwierząt dają praktyczne korzyści, np. związane z ochroną gatunków.

Technikę, którą opracowaliśmy, można zastosować u innych [niż butlonosy] gatunków, by lepiej rozwinąć programy wspomagania rozrodu w niewoli. [...] Nasze badanie może też pomóc w przewidzeniu, które naturalne akty seksualne doprowadzą do zapłodnienia, ponieważ aby zoptymalizować ułożenie genitaliów i penetrację, samiec musi napłynąć na samicę pod konkretnym kątem.

walenie butlnos zwyczajny narządy płciowe pochwa penis kopulacja Dara Orbach