Farby antydrobnoustrojowe mogą zwiększyć szkodliwość łagodnych bakterii - ostrzega ekspertka

Nauki przyrodnicze | 24 kwietnia 2019, 13:05

Farby antydrobnoustrojowe mają zapewniać dodatkową ochronę przed bakteriami. Ostatnie badania zespołu z Northwestern University pokazały jednak, że w rzeczywistości mogą one wyrządzić poważne szkody.


Piwo zapewniało jedność imperium Wari

Humanistyka | 24 kwietnia 2019, 11:56

Przed tysiącem lat na terenie dzisiejszego Peru istniało imperium Wari. U szczytu swojej potęgi rozciągało się ono na 1500 kilometrów. Powstało około 600 roku i upadło około roku 1100. Teraz archeolodzy badający kulturę Wari zauważyli, że ważnym czynnikiem, który pozwolił na istnienie imperium przez 500 lat był... stały dostęp do piwa.


Hormon wytwarzany przez nadnercza jest biomarkerem mózgu po chemii

Zdrowie/uroda | 24 kwietnia 2019, 11:03

Biorąc pod uwagę wpływ mózgu po chemii (ang. chemobrain) na codzienne życie chorych, naukowcom zależy na zidentyfikowaniu biomarkerów tego zespołu. Ostatnio okazało się, że jednym z nich jest wytwarzany przez korę nadnerczy siarczan dehydroepiandrosteronu (DHEAS).


Rzeźbili w głazach, w pobliżu których uderzył piorun

Humanistyka | 24 kwietnia 2019, 07:05

Twórcy barrigones - rzeźb przedstawiających otyłe figury ludzkie - z rejonów pacyficznego wybrzeża dzisiejszej Gwatemali korzystali z głazów, w pobliżu których uderzył piorun. Za pomocą naturalnych magnesów określali położenie anomalii magnetycznych i tam umieszczali czoło, policzki i pępek postaci.


Munira Abdulla ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich wybudziła się po 27 latach

Ciekawostki | 23 kwietnia 2019, 18:15

Munira Abdulla ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich miała 32 lata, gdy w 1991 r. po wypadku komunikacyjnym zapadła w śpiączkę. Po 27 latach wybudziła się w szpitalu w Niemczech.


Masowy grób potwierdza legendę z okresu wojen łuku i strzały

Humanistyka | 23 kwietnia 2019, 18:11

Archeolodzy odkryli miejsce zbiorowej egzekucji, które może potwierdzać legendę o wojnie sprzed 350 lat, która rozpoczęła się podczas... wypadku w czasie chłopięcej zabawy..


Rzadki rekin powraca do wraków statków

Nauki przyrodnicze | 23 kwietnia 2019, 17:35

Zdjęcia wykonywane przez nurków wskazują, że samice tawrosza piaskowego, zagrożonego gatunku rekina, powracają w okolice tych samych wraków u wybrzeży Północnej Karoliny. Taka wierność miejscu wskazuje, że wraki są ważnym habitatem dla tawrosza piaskowego.


Związki z owoców czarnego bzu wspomagają walkę z wirusami grypy na kilku poziomach

Zdrowie/uroda | 23 kwietnia 2019, 17:10

Związki z owoców czarnego bzu mogą hamować wnikanie i replikację wirusów grypy w ludzkich komórkach, a także wzmacniać reakcję immunologiczną na patogeny.


HPV-negatywne raki szyjki macicy są bardziej agresywne

Medycyna | 23 kwietnia 2019, 15:52

Niezwiązany z wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) rak szyjki macicy jest bardziej agresywny.


Starzenie poznawcze po wstrząsie septycznym to wynik działania cukru dostającego się do hipokampa

Medycyna | 23 kwietnia 2019, 11:23

Utrata pamięci i funkcji poznawczych u osób po wstrząsie septycznym to wynik działania cukru, który w przebiegu wstrząsu jest uwalniany do krwiobiegu i dostaje się do mózgu.