Na Syberii odkryto doskonale zachowaną wilczą głowę sprzed 40 tys. lat

Nauki przyrodnicze | 12 czerwca 2019, 16:25

Mężczyzna, który latem zeszłego roku szedł brzegiem rzeki w ułusie abyjskim w Jakucji, znalazł głowę plejstoceńskiego wilka sprzed ok. 40 tysięcy lat. Dzięki wiecznej zmarzlinie w czaszce zachował się nawet mózg.


Białko od krzepnięcia odgrywa również ważną rolę w regulowaniu reakcji organizmu na chorobę

Medycyna | 12 czerwca 2019, 14:16

Fibrynogen, wytwarzane w wątrobie białko osocza, które bierze udział w końcowej fazie procesu krzepnięcia, niespodziewanie odgrywa również ważną rolę w reakcji organizmu na chorobę. Wyniki badań zespołu z Uniwersytetu Alberty ukazały się w piśmie Scientific Reports.


W pobliżu Soboru św. Aleksandra Newskiego w Sofii znaleziono starożytną komorę grobową

Humanistyka | 12 czerwca 2019, 12:17

Regionalne Muzeum Historyczne poinformowało, że w pobliżu Soboru św. Aleksandra Newskiego w Sofii znaleziono ceglaną komorę grobową z III-IV w. Archeolodzy dokonali odkrycia, prowadząc wykopaliska przed naprawą nawierzchni ulicy.


Wciąż nie znamy dokładnych wyników leczenia nowotworów w Polsce

Medycyna | 12 czerwca 2019, 11:41

Polska onkologia i medycyna opiera się na zbyt malej ilości twardych danych; nie wiemy tak naprawdę, jakie są dokładnie wyniki leczenia nowotworów – powiedział PAP prof. Piotr Rutkowski, przewodniczący powołanego niedawno zespołu ds. tzw. cancer planu.


Na Florydzie od uderzenia pioruna zginęły dwie żyrafy

Nauki przyrodnicze | 12 czerwca 2019, 11:32

W Lion Country Safari na Florydzie od uderzenia pioruna zginęły 2 żyrafy: samiec i samica. Poniosły śmierć na miejscu. Przyczynę zgonu potwierdziła sekcja zwłok. Park poinformował o zdarzeniu na swoim profilu na Facebooku.


Enterowirusy i rinowirusy mają słabość, którą można wykorzystać

Medycyna | 12 czerwca 2019, 11:27

Pięta achillesowa odkryta właśnie u dużej klasy wirusów może pozwolić na opracowanie nowych leków przeciwko przeziębieniu, polio i innym chorobom. O odkryciu poinformowali Rana Abdelnabi i Johan Neyts z Katolickiego Uniwersytetu w Leuven oraz James Geraets i Sarah Butcher w Uniwersytetu w Helsinkach.


Uderzenie asteroidy w Ziemię

Znaleziono miejsce po uderzeniu największego meteorytu w historii Wysp Brytyjskich

Nauki przyrodnicze | 12 czerwca 2019, 07:25

W 2008 roku w pobliżu szkockiej miejscowości Ullapool znaleziono pierwsze dowody na upadek wielkiego meteorytu. Na podstawie warstw materiału pochodzącego z uderzenia stwierdzono, że wydarzenie miało miejsce przed 1,2 miliardami laty w pobliżu wybrzeża


Na przyszłorocznych letnich igrzyskach olimpijskich wszystkie podia będą wyprodukowane z materiałów z recyklingu

Ciekawostki | 11 czerwca 2019, 14:08

Organizatorzy zapowiedzieli, że podia wykorzystywane w czasie XXXII Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio będą wykonane z plastikowych odpadów, przekazanych przez lokalne społeczności i zebranych z oceanu. To pierwszy raz, kiedy podia zostaną wyprodukowane z materiałów pochodzących z recyklingu. Organizatorzy Igrzysk powiedzieli, że by uzyskać ok. 100 podiów, będą potrzebować ok. 45 ton plastiku.


Opisano przypadek 11-latka, którego życie bez kawy zamienia się w koszmar

Ciekawostki | 11 czerwca 2019, 12:24

Niektórzy ludzie mówią, że nie są w stanie żyć bez kawy. O ile w ich przypadku to jawna przesada, o tyle w przypadku pewnego 11-latka z Francji takie sformułowanie należy traktować dosłownie. Pita 2 razy dziennie mocna kawa, a właściwie kofeina, pozwala mu bowiem radzić sobie z bardzo rzadką chorobą neurologiczną.


Wybrzeża zanieczyszczone mikroplastikiem równie mocno co wielkie miasta

Nauki przyrodnicze | 11 czerwca 2019, 11:35

Woda morska, plaże i osady u wybrzeży Tarragony są równie silnie zanieczyszczone plastikiem jak wielkie miasta, takie jak Barcelona, wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z Universitat Rovira i Virgili. Większość z tego plastiku stanowią zaś mikrowłókna pochodzące z ubrań, które są wymywane podczas prania.