Wzorzec z Sevres do lamusa. Od dzisiaj mamy nową definicję kilograma

20 maja 2019, 13:21

Dzisiaj oficjalnie porzuciliśmy dotychczasowy wzorzec kilograma. Nie jest on już zdefiniowany za pomocą fizycznego obiektu przechowywanego w Sevres pod Paryżem. Obowiązuje nowa definicja, oparta o stałą Plancka.


Znowu więcej pieniędzy na naukę?

20 maja 2019, 12:20

Administracji prezydenta Trumpa już po raz kolejny nie udało się obciąć wydatków na naukę. Co więcej, po raz kolejny członkowie Kongresu zaproponowali zwiększenie wydatków.


Szwecja ponownie otwiera śledztwo przeciwko Assange'owi

13 maja 2019, 13:03

Szwedzka prokuratura poinformowała, że ponownie otwiera śledztwo ws. gwałtu, jakiego miał się dopuścić założyciel Wikileaks, Julian Assange. Oznacza to, że Szwecja wystąpi z wnioskiem ekstradycyjnym do Wielkiej Brytanii.


W Tunezji udaremniono przemyt korala o wartości 2 mln euro

12 maja 2019, 10:03

Tunezyjskie władze skonfiskowały 671 kg nielegalnie zebranego korala czerwonego o wartości 2 mln euro. Pod zarzutem przemytu aresztowano 10 osób.


Ponad 100 skrajnie zaniedbanych lwów na farmie dla turystów i myśliwych

10 maja 2019, 11:49

Na jednej z farm w RPA znaleziono ponad 100 skrajnie zaniedbanych, chorych lwów. Jak informuje organizacja Humane Society International, zwierzęta odkryli inspektorzy organizacji National Council of Societies for the Prevention of Cruelty to Animals.


Policja ostrzega ludzi z sąsiedztwa Notre Dame przed ołowianym pyłem

9 maja 2019, 14:33

Ze spalonego dachu oraz iglicy katedry Notre Dame do środowiska dostały się olbrzymie ilości ołowiu. Trafiły one m.in. na dziedziniec, który od 2006 r. nosi nazwę placu Jana Pawła II, i na okoliczne ulice.


Konszowanie bez (fizycznych) tajemnic

9 maja 2019, 07:11

Po raz pierwszy wykazano, czemu konszowana czekolada ma tak gładką teksturę.


Łupiny ryżowe usuwają z wody toksyny uszkadzające wątrobę

7 maja 2019, 12:30

Łuski ryżu skutecznie usuwają z wody mikrocystyny - toksyny sinicowe. Dotąd produkt ten, który zwykle traktowany jest jak dostępny w nadmiarze odpad, badano pod kątem oczyszczania wody. Amerykanie jako pierwsi wykazali, że za jego pomocą można eliminować toksyny uwalniane podczas masowych zakwitów.


Spadł do kaldery wulkanu i... przeżył

6 maja 2019, 16:59

W środę (1 maja) wieczorem turysta spadł do kaldery wulkanu Kīlauea na Hawajach. Odniósł ciężkie obrażenia, ale przeżył.


Niebezpieczne związki w paliwach stałych do grilla

2 maja 2019, 17:30

Fragmenty tworzyw sztucznych i metali, okruchy szkła, a nawet bursztynu – to przykładowe zanieczyszczenia, które mgr Zbigniew Jelonek, doktorant z Uniwersytetu Śląskiego, znalazł w próbkach węgla drzewnego i brykietu z węgla drzewnego – popularnych paliwach do grilla. Obecność tego typu substancji jest szczególnie niepożądana m.in. ze względu na związki muta- i kancerogenne, które powstają w wyniku spalania i osiadają na grillowanej żywności.